Пакуль

Кількість населення - 738 осіб, 269 дворів. Відстань від райцентру - 40 км.

Центр сільської ради, якій підпорядковані села Завод, Лінея, Папірня, Пильня, Рудня, Семенягівка.

Найдавнішим поселенням на території придніпровських земель є археологічна пам'ятка епохи бронзи "Пустинка" (II тис. до н. е.). До часів Київської Русі належать городища слов'ян: "Росаша" на березі давньої р. Речиця, виявлене у 1908 році, та "Попова гора" (ХІ-ХШ ст.) біля р. Пакулька, на території сучасної шкільної садиби.

Назва поселення походить від слів перших жителів: "Покуль поживемо (почекаємо) тут..." Статус села Пакуль набуває з часу побудови в XVII ст. невеличкої церкви св. Луки.

В XI ст. поселення належало сину чернігівського князя Миколі Святоші.

Сборник материалов по истории украинско-русского рода XVI-XX вв. ПАКУЛЬ. Черниговская губерния

З XVII ст. Пакуль стає центром промислової вотчини та волості Києво-Печерського монастиря.

За козацьким адміністративно-територіальним устроєм до 1782 року підпорядковувалося Любецькій сотні Чернігівського полку.

Село Семенягівка виникло в середині XIX ст. з двох хуторів і дістало назву від прізвища поселенців. До 1970 р. біля села стояли вітряки, які належали за архітектурною будовою до найстарішого типу. Кількість населення 237 осіб, дворів 101.

Село Рудня виникло в середині XVII ст. у лісовій місцевості біля р. Пакулька, як завод із виготовлення сиродутного заліза з болотної і дернової руди. Поряд був водяний млин, який до початку XX ст. використовувався для виготовлення борошна.

Кількість населення - 142 особи, дворів - 57.

Село Лінея. Неподалік від с. Пакуль проходила військово-транспортна дорога з Чернігова до Остерського повіту. Можливо, тут, на лінії дороги, і оселилися селяни. Про рух на цій дорозі свідчить стара назва ще одного поселення - Вокзал, яке розташовується неподалік. Кількість населення - 78 осіб, дворів - 32.

СелоЗавод. Кількість населення - 17 осіб, дворів - 11.

Біля р. Пакулька з середини XVII ст. в споруді з водяним млином існувало виробництво мануфактурного типу для виготовлення паперу різних видів. Стара назва - Бумажний Завод. До початку XX ст. зберігся тільки водяний млин. Село Завод виникло в середині XVII ст. на місці поселення робітників, які працювали на руднянському заводі. До початку XX ст. тут діяв водяний млин.

Кількість населення - 17 осіб, дворів - 11.

Село Пильня виникло на початку XVIII ст. біля водяного млина, пристосованого для розпилювання деревини.

1097 р. - Микола Святоша (?-1143), син чернігівського князя, одержав у володіння придніпровські землі, на яких були поселення Навози (сучасне Дніпровське) і Пакуль.

У 1107 році став ченцем Києво-Печерського монастиря і подарував землі з населенням монастирю.

1611 р. - перша згадка про Пакуль.

1755 р. - в архівних документах Києво-Печерської лаври згадується при церкві св.Трійці с. Пакуль дяківська школа.

Початкові школи на хуторах: у Рудні з 1932 року, Семенягівці, Локотькові організовуються з 1944 року, в 1960 році збудовано нове приміщення школи в Пильні. Проіснували до 80-х років XX ст.

1888 р.- в Пакулі діє фельдшерський пункт.

1923 р. - селяни Пакульської волості організували меліоративну спілку.

1927 р. - засновано артіль спільного обробітку землі "Пахар" у с. Пакуль. Згодом створюються колгоспи: 1930 - "Вільне життя" с. Пакуль та "Червона Рудня" с. Рудня (з 1949 року імені Шверника), 1931 р. - "Червоний партизан" с. Семенягівка та "Вільна Пильня" с. Пильня (з 1949 року імені Жданова), 1933 р. - "15-річчя ВЛКСМ" с. Лінея.

Жертвами Голодомору стали 100 осіб.

1943 р., 1 травня - партизани з'єднання ім. Коцюбинського під командуваням М.М. Таранущенка провели в Пакулі першотравневий мітинг. 6 травня - село спален каральним загоном, близько 50 жителів села по-звірячому вбито.

1943 р., 21 вересня - села звільнено від німецько-фашистської окупації.

1955 р. - встановлено пам'ятник на братський могилі радянських воїнів (11 чол.), полеглих в 1943 році під час визволення села. Всього на фронтах Великої Вітчизняної війни воювало 872 жителі села, загинуло - 310 чоловік, 550 - нагороджені орденами та медалями.

1973 р. - встановлено пам'ятний знак на місці, де воїни форсували Дніпро.

1995 р. - на території сільської ради біля р. Дніпро (колишня паромна переправа) почав будуватися резервний кризисний центр ЧАЕс. Зараз має назву РВЦ ВП "Атомремонтсервіс".

2001 р. - знято з обліку селоЛокотьків, жителі якого були відселені до села Улянівка як постраждалі внаслідок аварії на Чорнобильській атомній станції. До цього, в 60-х-80-х рр. XX ст., були зняті з обліку хутори Чиківка, Михнівка, Конюшівка та Купчин.

Нині діють ЗОШ І—III ст., ФАП, Будинок культури, бібліотека.

Відомі люди села:

Г.Г. Вербицький - земський лікар у Пакульській волості з 1899 по 1913 роки. В 2002 році його ім'ям названо вулицю у селі Пакуль;

Михайло Гаркуша - лірник села Пакуль;

Л.С. Бориско - кандидат медичних наук;

В.М. Дорошок - народився у с. Семенягівка, генерал-майор держтехнагляду України.

// Сіверські скрижалі. Краєзнавчий портрет Чернігівщини / за загал. ред. В. Ткаченка . – К. : «Дім, сад, город», 2011. – C.604-605. – ISBN 978-966-2471-29-8.




Стенд. Пакульська церква

Троїцька церква

Троїцька церква в с. ПакульЧернігівського району збудована 1710 р. на кошти Києво-Печерської лаври, про що свідчив різьблений напис на вхідних західних дверях. Одна з найкращих пам'яток дерев'яної монументальної архітектури Чернігівщини була п'ятидільною, з паламарнею та ризницею, рубленими одночасно з церквою впритул до боків вівтаря та східних граней бокових рукавів. У первісному вигляді мала опасання. Увінчувалась п'ятьма тісно згрупованими верхами, зовнішня форма яких змінювалася внаслідок численних ремонтів. Високі стіни з нахилом всередину і тризаломний верх, утворений повторенням елементів зрізаної піраміди та восьмерика, що поступово зменшувалися, створювали ілюзію великої висоти. Інтер'єр мав оздобленння соковитим різьбленням. Не збереглася. Зруйнована в 30-х роках ХХ ст.

"Троицкий храм Пакуля весьма замечателен и по давности своей и по своему виду. Он очень высок и обширен, был с оболонью или опасанью. С опасанью был и храм Корховки, замененный каменным.

По оболони совершался крестный ход в ненастье; ныне уже нет этой оболоньи.

Изумительна при высоте храма плотничная постройка его и особенно венцев в трехъ куполах. Брусья положены так верно, что и спустя 150 лет незаметно уклонения, стенок от перпендикуляра.

Надпись над входом храма вязью: «року Божьего 1710 мар. 29 основася церковь сия святыя Троицы в Пакуле за благословением превелебнейшего отца Модеста наместника печерского, и старанием о. Дюнная Кубачевского, городничего пакульского». Иконостас – высокий, в несколько ярусов. Чаша сереб. с надписью: «року 1713 сент. 8 сооружи сей келих до храму св. Троицы в Пакуле иepoм. Манассия Потребинский, городничий пакульский». На дарохранительнице и кипарисном кресте показан год их – 1762 г. Воздухи шитые серебром и золотом – давней работы.

На указе императрицы Фев. 4. 1829 г., об осво­бождении Малороссии на 3 года от податей, но случаю истребления хлеба и трав саранчей, написано: «с κοπиею сводил киевопечерских набережных вотчин священнический наместник пакульский иерей Василий Грабовский..."

"Алтарь в Пакули - шестигранный в плане , высокий стройный сруб , с заметным наклоном стен внутрь (5 см на метр ) . С южным и северным рукавами он соединяется « в угол » , без за плечиков . В западной грани внизу вынут высокий , но на всю ширину участка просвет до центра , а над ним - слуховичок (примерно на треть ширины грани и такой же высоты) , украшенный сверху резными « фестонами ». В южной и северной гранях - двери в ризницу и паламаркы .

Троїцька церква.Пакуль

Троїцька церква.Пакуль

Троїцька церква.Пакуль

Отделен от центрального участка глухим иконостасом , алтарь воспринимается как изолированное от остальной части строения помещения. В срубе стен , в верхней его половине три окна : большое Крещатое на восток и четырехугольные высокие на юг и на север. Юго - западный и северо -западный углы сруба вверху имеют наклонные клинья, оптически переводят шестигранник сруба стен в восьмигранный первый залом. В действительности переводит сруб стен в залом горизонтальный бревенчатый мост , наваждений поверх последнего венца сруба стен , из брусьев . Клинья - треугольные , подшиты досками , они прикрывают пазухи в углах сруба. В каждом клине прорезано по одному квадратов « динамиков » , имевший назначение, как и в притворе , усиливать и улучшать акустику. Такое же назначение имел , вероятно , и слуховиком вверху западной грани сруба стен. Как мы уже отметили , ни в срубе стен , ни в срубах верха форуме ригелей , почти обязательных в каждой церкви XVIII в. Граница между срубами стен и первого залома не выделяется , НЕ подчеркивается. Грани сруба стен мягко , плавно переливаются в грани сруба первого залома .

Первый залом выглядит высоким , стройным. Его грани имеют легкую погнутость плоскостей внутрь участка. Углы залома граней выбрано с таким расчетом , что залом похожа сильного , сдержанного , спокойно уверенного развития движения вверх : в нем мы не чувствуем ни вялости, ни подчеркнутого чрезмерного стремления..."

Троїцька церква.Пакуль

Троїцька церква.Пакуль

"Паламарка и ризница - построены одновременно с церковью , рубленые вплотную к бокам алтаря и восточных граней боковых рукавов. Внутри пристелени по сволочкам . К стенам прибиты полочки на кронштейнах. Кронштейн и передние борта полочек украшенные профильной резьбой. Внизу под стенами идут ряды . Столбики , на которых лежат скамьи и передний борт скамеек , тоже украшенные профильной резьбой.

Резьба вообще занимала заметное место в отделке Пакульского церкви. В отделке хор она играет , как мы уже отмечали , главную роль.В церкви хранился также резной кипарисовый крест, датируемый 1756 годом , с надписью , который свидетельствует , что крест этот « в то время бывшим управляющим иеромонаха Макария самым сделан ». Известно , что в Киево - Печерской лавре резьба по дереву ( резные кресты , иконки ) процветала. Лаврские управители , которых посылала в Пакула лавра , занесли моей к резьбарства и сюда."Читати далі...


ФіларетФіларет. Историко-статистические описания

Філарет. Историко-статистические описанияФіларет. Историко-статистические описания

Філарет. Историко-статистические описанияФіларет. Историко-статистические описания


Літопис ПакуляЛітопис Пакуля Літопис Пакульської громади за 2003 – 2008 рр.

У 2003 році на одному з засідань сесії Пакульської сільської ради приймається рішення про ведення Літопису територіальної громади. Відповідальним за ведення стає вчитель школи Григорій Григорович Ковальчук. Згодом до сільради передається на зберігання велика книга – Літопис територіальної громади-Книга почесних громадян.

Г.Г.Ковальчук згідно Положення про ведення літопису протягом року на окремих аркушах робить записи про події, які відбулись в громаді, а наприкінці року виносить на обговорення сесії сільської ради текст запису. Так у літописі з’явився перший запис про події в селі за 2003 рік, який був зроблений каліграфічним почерком Г.Г.Ковальчука, а згодом був затверджений і текст запису за 2004 рік. У 2004 році в літописі свої автографи залишили єпископ Чернігівський та Ніжинський Амвросій та супроводжуючи його на освяченні пакульської церкві священики, Надзвичайний та Повноважний посол Японії в Україні. Подальше ведення літопису не здійснювалось – Г.Г.Ковальчук захворів, а у 2005 році помер.

Тільки в 2006 році вирішив привести літопис до належного вигляду – зробив фото колажі, записав текст за 2004 рік, запропонував новому відповідальному за ведення вчительці В.В.Токар звернутися з листом на виконком, щоб розглянути на сесії сільради пропозицію по внесенню до Книги почесних громадян відомих людей та заповнити Книгу пам’яті прізвищами односельців. Літопис став відповідати своєму призначенню.

2003 – 2006 рр. – відбувся сход громадян. На сході зі звітом виступили депутати районної ради А.Л.Курданов та В.М.Чубич (2003 р., 6 лютого).

2003 – 2007 рр. – в приміщенні школи відбувся районний огляд колективів художньої самодіяльності територіальних громад Придніпров’я (2003 р., 9 лютого та 2004 р., 15 лютого). У 2004 році пакульський колектив посів перше місце.

2003 – 2008 рр., 23 лютого – 1 вересня – у селі відбулись урочистості: до Дня захисника Вітчизни (23 лютого), до Дня 8 березня (7 березня), до Дня Перемоги (9 травня), до Дня незалежності України (21 серпня), Останній дзвоник (31 травня), випускний вечір (червень), свято День знань (1 вересня).

2003 р., 22 березня – делегація від громади взяла участь у святкових заходах до 80-річчя Чернігівського району, які відбувались в Чернігівському обласному музично-драматичному театрі ім.Т.Г.Шевченка.

2003 – 2008 рр. – на автошляху Чернігів – Пакуль – КПП Славутич здійснюються дорожньо-транспортні пригоди: поблизу с.Пакуль перевернувся автобус ЛАЗ, який віз робочу зміну на підприємства м.Славутич (інтернет-сайт телекомпанії Магнолія-ТВ, 2003р., 8 квітня); в ніч з 1 вересня на 2 вересня поблизу с.Пакуль водій невстановленого автомобіля скоїв наїзд на велосипедиста жителя с.Семенягівка, 1984 р.н., з місця пригоди зник (інтернет-сайт УМВС України в Чернігівській області, 2007р., 4 вересня); в селі розбилися випускники школи на “запорожці” – виїхав з вулички на трасу одержали удар в бік від іномарки, яка не встигла загальмувати (інтернет-сайт Високий Вал, 2008р., 31 травня); водій мікроавтобусу не впоравшись з керуванням, з’їхав по ходу руху в кювет та зіткнувся з деревом (інтернет-сайт, 2008р., 18 серпня);

2003 р., 10 травня – працівники Пакульського лісництва взяли участь у складі команди району в обласних змаганнях працівників лісового господарства з різних видів спорту.

2003 р., 13 травня – відбувся схід громадян села, де створено територіальну громаду “Добробут”, головою громади обрано Володимира Федоровича Вініченка.

2003 р., 7 липня – своє 93-річчя відзначила довгожителька села Пакуль Зінаїда Єфимівна Гаркуша.

2003 р., липень-серпень – встановлення бетонної декоративної огорожі Пакульського лісництва.

2003 р., 10 серпня – відбулись вибори Пакульського сільського голови – виборці більшістю голосів головою обрали вчительку Ольгу Василівну Тарасенко.

2003 р., 22 серпня – за участь в районному святі в смт.М.-Коцюбинське до 12-ї річниці незалежності України пакульська громада за представлену виставку умільців села нагороджена Почесним дипломом.

2003 р., 21 вересня – на подвір’ї школи пройшло свято День села, присвячене 60-й річниці визволення Чернігівщини від німецько-фашистських загарбників.

2003 р., 3 жовтня – делегація вчителів школи присутня на районному святі до Дня працівників освіти.

2003 р., жовтень – отець Тарасій розпочав відновлення в селі церкви. Будинок під церкву подарував житель села Григорій Григорович Ковальчук.

2003 р., 21 жовтня – команда шахістів школи на районних змаганнях зайняла перше місце. Сільська футбольна команда “Полісся” протягом футбольного сезону приймає участь у змаганнях на першість району.

2003 – 2004 рр. – учень 7-го класу Рудник Ярослав нагороджений грамотою районного відділу освіти за зайняте 1-е місце в конкурсі декламаторів присвяченому 190-річчу з дня народження Т.Г.Шевченка (2003 р., 31 жовтня); учениця 8-го класу за участь в літературному конкурсі Всеукраїнського фестивалю для дітей та юнацтва “Шевченко в моєму серці” нагороджена Дипломом ІІ ст. та грошовою премією (2004 р., березень); Грамотою відділу освіти нагороджений драматичний колектив (2004 р.).

2003 р., 8 листопада – відсвяткували весілля подружжя Микола та Наталія Цехмістери.

2003 р., 15 листопада – цінним подарунком райдержадміністрації до Дня працівника сільського господарства нагороджений шофер СТОВ “Полісся” Володимир Васильович Якубець.

2003 – 2004 рр. – районна газета друкує матеріали про село: про життя громади в рубриці “Колонка сільського голови” (2003 р., 1 листопада), у рубриці “80 золотих сторінок” про основні дати з історії Пакульської сільради (2003 р., 13 грудня); про освячення церкви (2004р., 14 лютого); про голову районної ради ветеранів-інтернаціоналістів Віктора Івановича Савчука (2004 р., 24 квітня); про відкриття котельні в школі (2004 р., 16 жовтня).

2003 р., 20 грудня – вчителька зарубіжної літератури Людмила Григорівна Токар зайняла друге місце в районному конкурсі “Учитель року”.

2003 р. – за сприяння місії “ПРОООН” для ФАПу придбано медичне обладнання, проведено ремонт приміщень та огорожі, розпочато будівництво котельні для спортивного залу школи.

2003р. – протягом року народилося 5 хлопчиків та 4 дівчинки.

2004р., 10 лютого – єпископ Чернігівський та Ніжинський Амвросій освятив церкву в селі, відвідав школу, залишив автограф у літопису села. В урочистостях взяли участь о.Олексій (с.Количівка), о.Олексій (с.Ковпита), протоієрей Шепіда (м.Славутич), заступник голови райдержадміністрації А.Л.Курданов, директор ДП “Чернігівськийрайагролісгосп” В.Р.Буйденко, директор ДП “Чернігівське лісове господарство” О.О.Обабко, редактор обласного телебачення Т.П.Ільчук.

2004 р., лютий – учень школи Владислав Штих зайняв перше місце на районній олімпіаді з ДПЮ.

2004 р., 30 квітня – урочисте відкриття приватного магазину по вулиці Жовтнева 59, власники брат і сестра Дмитро та Лариса Новики.

2004 р., 9 травня – учасникам бойових дій Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945рр. на урочистому мітингу вручено ордени “За мужність”: А.К.Гаркуша, М.Ф.Ходос, Г.П.Ворох, М.П.Черниченко, Ф.П.Маркович, Г.І.Деркач, П.О.Ворох, В.Ю.Гаркуша, О.С.Ворох, І.К.Ворох, І.З.Семеняга, М.С.Дорошок, М.Й.Мельник, Я.П.Савчук, М.Й.Марміль, П.М.Конюша, М.Н.Черниченко, Г.І.Прищепа.

2004 р., 21 червня – молодіжна команда з Пакуля взяла участь у змаганнях “Козацькі забави” до Дня молоді в смт.Гончарівське та нагороджена Дипломом ІІ ст.

2004 р., 21 серпня – виставку територіальної громади на святі Дня району в смт.М.-Коцюбинське відвідав заступник міністра закордонних справ України А.В.Дронь.

2004 р., 17 вересня – лісничий Пакульського лісництва В.П.Руденок нагороджений медаллю “25 років бездоганній роботі в лісовому господарстві”.

2004 р., 21 вересня – у селі відбувся районний захід до Дня партизанської слави. В урочистостях брав участь голова районної ради ветеранів П.Ю.Власенко.

2004 р., 13 жовтня – за сприяння місії “ПРОООН” побудована котельня для спортивного залу школи. На урочисте відкриття прибули Надзвичайний та Повноважний посол Японії в Україні Кищиро Амає, представники посольства Японії в Україні, заступник міністра з надзвичайних ситуацій України, заступник голови Чернігівської райдержадміністрації І.І.Коробко, голова Чернігівської районної ради М.М.Кубрак. Кищиро Амає залишив автограф у літописі громади.

2004 р., 23 жовтня – працівники об’єднаного військкомату вручили ветеранам війни чергові військові звання лейтенант Збройних Сил України: А.К.Гаркуша, В.Ю.Гаркуша, М.Ф.Ходос, Г.П.Ворох, М.Д.Черниченко, Ф.П.Маркович, Г.І.Деркач, П.О.Ворох, О.С.ворох, І.К.Ворох, І.З.Семеняга, М.С.Дорошок, М.Й.Мельник, Я.П.Савчук, П.М.Конюша, М.Н.Черниченко. Ветерани також нагороджені медаллю “60 років визволення України”.

2004 р., 31 жовтня – виборці двох дільниць № 141 (сс.Пакуль, Лінея, Семенягівка) та № 142 (сс.Папірня, Пильня, Завод, Рудня) 229 виборчого округу голосують на виборах Президента України. За підсумками голосування до другого туру виборів вийшли В.Ф.Янукович та В.А.Ющенко. По кількості голосів перше місце на обох дільницях зайняв В.Ф.Янукович.

2004р., 20 листопада – до Дня працівника сільського господарства в актовому залі школи відбувся концерт чернігівської групи “Фортуна” (керівник С.Г.Лінник) за сприяння директора ДП “Чернігівське лісове господарство” О.О.Обабка. Ветеранів та працівників сільгосппідприємства “Полісся” привітали депутати райради В.М.Чубич та А.Л.Курданов.

2004 р., 21 листопада – відбувся другий тур виборів Президента України. Найбільшу кількість голосів виборців набрав В.А.Ющенко.

2004 р., 6 грудня – урочистості до Дня Збройних Сил України.

2004 р., 26 грудня – повторне голосування на виборах Президента України. Найбільшу кількість голосів виборців набрав В.А.Ющенко.

2004 р., 29 грудня – в актовому залі школи відбувся сільський новорічний вогник. Заступник голови райдержадміністрації А.Л.Курданов передав від голови райдержадміністрації В.А.Сидоренка телевізор школі за досягнення в навчанні, виконання платних послуг, активну участь у районних заходах. За кошти з платних послуг школа придбала собі музичний центр та “Караоке”.

2004 – 2009 рр. – у 2004 р. будівля церкви другою в селі після Пакульського лісництва обнесена декоративним бетонним парканом. З роками бетонні паркани, пластикові вікна, сайтинг починають прикрашати житлові будинки пакулян. Приватний магазин Л.Ковальчук теж поступово стає окрасою центру села – будівля оздоблюється дерев’яним різьбленням, подвір’я набуває оригінального оформлення, а в 2009 р. з’являється оновлена дерев’яна конструкція над колодязем.

Ще з 1999 р. у селі на Новий рік лунають салюти, з’являються скутери, у житлових приміщеннях поширюється парове опалення, встановлюються ванни та душові кабіни. На городах працюють два приватні комбайни, які пакулянами були зібрані з металобрухту. Невдоволена роботою сільського клубу молодь села домоглася призначення новим директором клубу В.М.Трихліба, який разом з іншими проводить ремонт приміщення та впорядкування території.

Проблемним питанням залишається газифікація села. Газові труби від с.Дніпровське були прокладені до траси та здійснено вирубку дерев під газовід до села. Одного разу дали гроші на проведення робіт по перевірці стану прокладених труб, але на завершення підводу газу до села не виділялися. Цю тему використовували під час передвиборної агітації різні кандидати та партії. До причин відсутності газу в Пакулі, який лише один з придніпровських сіл ІІІ зони радіаційного забруднення немає його, можна віднести наступне: пакуляни згадують, що колись ковпитці пропонували керівникам села приєднатися до них коли вони вирішували питання проведення газу в село, керівники села не мали підтримки з боку керівників району, а коли така з’явилась, то фінансування чорнобильських проектів почалось скорочуватися. За чорнобильські гроші почали та не завершили прокладання водогону по селу.

2005 р., 9 травня – урочистості до 60-річчя Перемоги.

2005 – 2007 рр., серпень – пакульська громада з виставкою майстрів села приймає участь в Днях району, який відбувається в м.Чернігів.

2005 – 2008 рр., 21 вересня – відбулось свято День села

2005 р., 3 жовтня – у школі пройшли урочистості з нагоди 250-річчя освіти на селі. Обласне телебачення показує матеріал Т.П.Ільчук про святкування.

2005 – 2008рр. – народилося: 2005 – 7, 2006 – 12, 2007 – 5, – 2008 – 13. Померло: 2005 – 37, 2006 – 42, 2007 – 52, – 2008 – 39.

2006 р., 15 січня – червень – районна газета друкує лист прихожан села Пакуль, де вони звертаються з проханням допомогти зібрати кошти на придбання дзвонів для церкви. На придбання дзвонів виділяють кошти підприємець м.Київ О.Познишев, житель м.Москви І.Ласковець, А.Л.Курданов та інші. Під час передвиборної зустрічі з чернігівцями голови Верховної Ради України В.М.Литвина А.Л.Курданов у особистому спілкуванні передає листа прихожан, а 3 лютого голова Пакульської сільради М.П.Рудник одержує листа від В.М.Литвина та гроші (1,500 грн) на придбання дзвонів (спецвипуск обласної газети “Деснянська правда” 2006р., лютий). Напередодні свята св.Трійці за допомогою пакулян була встановлена дзвіниця.

2006 р., лютий – на сході громадян голова Чернігівської райдержадміністрації В.Л.Лазар представляє фермера СТОВ “Стелла” С.О.Саннікову, яка буде працювати на пакульських землях.

2006 – 2007 рр. – на виборах до Верховної Ради України найбільшу кількість голосів виборці віддали блоку Ю.Тимошенко, Партії Регіонів, блоку “НУ – НС”.

2007 р., 28 березня – Надзвичайний та Повноважний посол Японії в Україні Муцуо Мабучі взяв участь у відкритті гігієнічних кімнат в школі. Також були присутні: менеджер Проекту Чорнобильської Програми Відрождення та Розвитку ПРОООН Павло Замостьян, заступник голови Чернігівської облдержадміністрації Володимир Тандура, заступник голови Чернігівської обласної ради Василь Ковальов, начальник управління освіти та науки ОДА А.А.Заліський, голова Чернігівської райдержадміністрації Віктор Лазар, заступник голови Андрій Горбань, заступник голови райради Михайло Кубрак. Почесні гості залишили автографи в літописі громади. Телевізійні сюжети про відкриття показали телевізійні канали Н, 5, обласне телебачення.

2007 р. – шкільна команда з міні-футболу в районі зайняла перше місце. Учениця Юлія Лешенок зайняла перше місце на районному конкурсі “Я вірю в твоє майбутнє Україна”. Олена Цибуля відзначена начальником міжрайонної податковою службою за участь у Всеукраїнській акції “Податки очима дітей”

2008 р., 18 січня – 29 грудня – у школі відбулись шкільні та сільські заходи: вшанування пам’яті загиблих під Крутами (18 січня), до Дня соборності України (22 січня), до Дня захисника вітчизни (23 лютого), до свята 8 березня (7 березня), до Дня Перемоги (9 травня), Останній дзвоник (31 травня), випускний вечір (червень), свято День знань (1 вересня), до річниці визволення Чернігівщини (21 вересня), Новорічне свято (29 грудня).

2008 р., 12 лютого – у с.Дніпровське відбувся огляд колективів художньої самодіяльності придніпровських сіл.

2008 р., травень – з жителями села зустрічаються волонтери Чорнобильської Програми Відрождення та Розвитку ПРОООН студентка Шотландського університету Олександра Глодек та студентка Каліфорнійського університету Єва Вівальт.

2008 р., 20 серпня – приватний підприємець Л.В.Ковальчук нагороджена Подякою в.о.голови Чернігівської райдержадміністрації під час проведення урочистостей до 85-річчя з дня утворення Чернігівського району в Чернігівському музично-драматичному театрі ім.Т.Г.Шевченка.

2008 р., серпень – у актовому залі школи відбулась виїзна приймальня в.о. голови Чернігівської райдержадміністрації В.Б.Брайка. За ініціативою В.Б.Брайка починається проводитися поточний ремонт клубу.

2008 р., вересень – Сергій Лешенок та Наталія Примаченко одержали премії за активну. У приміщенні Пакульського лісництва відкрито оновлений клас шкільного лісництва.

2008 р., 3 жовтня – учні школи в загальнокомандному заліку зайняли ІІІ місце в районній спартакіаді.

2008 р., 4 жовтня – за активну участь у проведенні свята “Седнівська осінь” Пакульська громада відзначена Подякою райдержадміністрації.

2008 р., 21 вересня – обласне телебачення та обласне радіо в шкільному музеї записують спогади доктора медичних наук Хмельницького медичного університету Олексія Семеновича Бориска про своє дитинство в селі часів війни.

2008 р., 12 грудня – за сприяння Міністерства освіти і науки України у школі встановлено сучасний комп’ютерний клас.

2008 р., 22 грудня – в.о. голови Чернігівської райдержадміністрації В.Б.Брайко вручив школі новий шкільний автобус. Телевізійний сюжет Т.П.Ільчук про вручення автобусу показано на обласному телебаченні та на першій сторінці районної газети 27 грудня надрукована стаття “Миколка на колесах”.

Записи до Книги почесних громадян та Книги пам’яті

Згідно рішення сесії Пакульської сільської ради п’ятого скликання 30 червня 2006 року до Книги почесних громадян занесені:

Андрій Кирилович Гаркуша (1919 р.н.) – учасник бойових дій Великої Вітчизняної війни 1941 – 1945 рр., нагороджений бойовими та трудовими орденами, після війни працював бригадиром у колгоспі.

Микола Олексійович Деркач (1932 р.н.) – працював сільським головою в 1960 – 1963 рр. та 1966 – 1984 рр., нагороджений орденом.

Марія Іванівна Ломонос (1934 р.н.) – у 60-х рр. передова ланкова колгоспу, пропрацювала в колгоспі 42 роки, має урядові нагороди.

Іван Григорович Постол (1943 р.н.) – працював секретарем Пакульської сільської ради в 1966 – 1998 рр.

Василь Миколайович Дорошок (1948 р.н.) – народився в с.Семенягівка, працював головою колгоспу в с.Андріївка, на керівних посадах у Городнянському та Чернігівському районах, з 2000 року працює начальником інспекції держтехнагляду Чернігівської облдержадміністраціх.

Василь Павлович Ковальов (1953 р.н.) – на посаді начальника резервного кризового центру від Чорнобильської станції з 1995 року активно сприяв громаді в проведенні заходів по вшануванню ветеранів війни, допомоги школі та ін.

До Книги пам’яті занесені: Микола Святоша, лікар Г.М.Вербицький, земські вчителі Яків та Мотрона Анищенки, волосний писар Г.М.Бориско, лірник М.І.Гаркуша, завідувач школою П.А.Черниченко, фельдшер Г.А.Каранда, Герой Радянського Союзу Й.А.Конюша, учасник Параду Перемоги Ф.І.Цибуля, голова колгоспу “Вільне життя” В.Л.Півень, голова колгоспу ім.Шверника П.Ф.Малюга, подружжя Шибиринів – директор школи Андрій Миколайович та вчитель початкових класів Любов Григоровна, подружжя вчителів Василь Федорович Каранда та вчителька Марія Денисівна Каранда, вчитель-садівник О.К.Сірий, бригадир городньої бригади В.М.Бориско, ветфельдшер В.Г.Каранда, афганець М.І.Каранда, багатодітна матір Г.С.Зеляк, перший фотограф О.М.Каранда, вчитель географії Г.Г.Ковальчук, майстер лозоплетіння І.Г.Каранда. Також до Книги пам’яті занесені прізвища репресованих, загиблих 6 травня 1943р. та у вересні 1943р. радянських воїнів, 310 односельців, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни та інші.

Андрій Курданов


ДЖЕРАЛА:

Курданов А. Голос пам'яті : історія с. Пакуль та його околиць / Андрій Курданов.— Чернігів : Миронівська друкарня, 1998.— 327 с. : ілюстр.

Курданов А. Л. Село Пакуль на зламі століть / А. Л. Курданов.— Чернігів: Деснянська правда, 1996.— 56 с. - Режим доступу.

"Пакуль поживемо тут": зб. ст. і матеріалів / Ін-т історії, етнології та правознав. ім. О. М. Лазаревського Черніг. нац. пед. ун-ту ім. Т. Г. Шевченка, Черніг обл. орг. Нац. Спілки краєзн. України ; [редкол.: Коваленко О. Б. (відп. ред.) та ін.]. - Ніжин : Аспект-Поліграф, 2010. - 700, [16] с. : ілюстр., фотогр. -ISBN978-966-340-402-8.

ПАКУЛЬ. Черниговская губерния. Сборник материалов по истории украинско-русского рода XVI-XX вв. // Родословец Хорошкевичей. - Режим доступу : http://www.horochkiewich.narod.ru/geograf-19.htm. - Назва з екрану. - Дата перегляду : 24.12.2015.

Пакуль // Откуда Родом. – Режим доступу : http://otkudarodom.com.ua/Pakyl.html. — Назва з екрану. – Дата перегляду : 24.12.2015.

Сайт : Откуда родом. Черниговский уезд. Пакуль.

Сіверські скрижалі. Краєзнавчий портрет Чернігівщини / за загал. ред. В. Ткаченка. – К. : «Дім, сад, город», 2011. – C.604-605. – ISBN 978-966-2471-29-8.

ТАРАНУШЕНКО С. А. Монументальна дерев'яна архітектура Лівобережної України / С. А. Таранушенко ; за ред.: М. П. Бажана, Г. Н. Логвина. - К. : Будівельник, 1976. - с. 41 – 61.

ТАРАНУШЕНКО С. А. Монументальна дерев’яна архітектура лівобережної України. Церква св. Трійці / С. А. Таранушенко // Прадідівська слава. Українські пам’ятки. - Режим доступу : http://www.pslava.info/PakulS_CerkSvTrijci_1976MonumentalnaDerevjanaArxit,257680.html. — Назва з екрану. – Дата перегляду : 06.01.2016.

Якубец В. Д. Наша Семеняговка / В. Якубец. - Чернигов : Лозовой В. М., 2012. - 199 с. : ілюстр. - ISBN 978-967-2765-40-3.

Кiлькiсть переглядiв: 2352

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.