Сивки— нині не існуюче село поблизу Дніпра в Чернігівському районі Чернігівській області. Географічні координати:51°16′45″пн.ш.30°38′49″сх.д. Розташовувалося на південний захід від села Василева Гута, і межувало з озером «Казар».

Сивки В 1967 — 1970 роках жителів села було виселено — можливо, через плани затоплення при створенні Київського водосховища. Однак територія села залишилася не затопленою, але люди в село вже не повернулися, оскільки були розселені по іншим населеним пунктам Чернігівського району : Жукотки, Шибиринівка, Радянська Слобода, М.-Коцюбинське, Халявин та інш.

У Сивках до виселення був колгосп, школа, будинок культури, бібліотека, два магазини, православна церква. Найближча лікарня зі стаціонаром та пологовим будинком знаходилася в селі Навози (зараз Дніпровське). Сивки до самого виселення так і залишалося не електрифікованим селом, лише в колгоспі за необхідності використовувався електрогенератор. В останні роки перед виселенням по селу під землею було прокладено дротове радіо.

Ще до створення Київського водосховища село іноді затоплювалося водою при весняних розливах річки. За розповідями очевидців, вода заходила в деякі будинки (хати), були випадки піймання риби, не виходячи з хати. А взагалі-свіжа риба в будь-який час року становила велику частину раціону селян.

Незважаючи на видимі для наших сучасників труднощі проживання в селі Сивки (відсутність електрики, повені), багато жителів, які на час переселення були у свідомому віці, з ностальгією згадують життя в селі.

У селі Сивки народилася відома українська письменниця Валентина Мастерова. Її роман «Суча дочка» написаний на підставі реальних фактів життя села. Наприкінці першого десятиліття 21-го століття на просторах Інтернету з'явилася інформація про ідею зняти фільм за романом «Суча дочка», також був створений розрахунковий рахунок для переказу грошей для зйомки фільму. На сьогоднішній день (весна 2014 року) доля фільму та розрахункового рахунку невідомі.

Тут було село Сивки В 2013 році в Сивках встановили пам’ятний хрест, гроші на який збирали всі сельчани. Вони кожного року їздять до рідного села, зупиняються в будиночку на березі озера. Марія Ребенок, організатор зустрічей жителів с. Сивки: «Заїжджаєм на своє рідне кладовище, де наші родичі поховані, спускаємося до пам’ятного хреста і йдемо дальше».


Родина в сердце...

Когда-то это село на берегах Днепра называлось Сивки… Там родилась моя мама… Там жило не одно поколение славян, там варили гутное стекло и хрусталь…. Озеро Хазары до сих пор напоминает о временах Киевской Руси. Деревня пережила много событий, в том числе и Великую переправу через Днепр в Отечественную. А вот строительство Киевского моря стёрло Сивки с карты Украины. По расчётам село должно было оказаться под водой, а потому все дома и подворья снесли, а всех жителей, насильно оторвав от корней, переселили в другие места. Водохранилище построили, но вода не затопила те края… Ошибка в современных расчётах уничтожила целую историю…..
Спустя много лет бывшие «дети» раз в год приезжают сюда, чтобы вспомнить, где стояли хаты и поклониться родной земле. Для этих людей и для меня это село всё еще живо….

Свою сказку «Вареники с вишнями» я посвятила родине моей мамы – с.Сивки, Черниговской области.

Таня Sunny Режим доступу

Доторкнутися до стін рідної школи

Переселення – тяжка то була справа, згадують колишні мешканці Сивок Чернігівського району про те, як їхнє рідне село руйнували під затоплення. Місцева школа знаходилася у приміщенні Михайлівської церкви. Стіни її були заштукатурені і побілені, та на них все одно проступали ікони. Школу розібрали, одну частину вивезли до Новоселівки, а другу – до Радянської Слободи. Там вона стала основою нової школи. Жителі Сивок сорок п’ять років не знали про це, а коли випадково дізналися, вирішили зібратися, щоб доторкнутися до рідних стін... ДЕТАЛЬНІШЕ Доторкнутися до рідної школи // Сівер Центр

Официальная группа с.Сивки,Черниговской области

ДІАЛОГ СИВКИ



В студії інформаційно-аналітичної програми "ДІАЛОГ" відбулася зустріч з мешканцями села Сивки - Олександром Савостою, Петром Бабичем та Василем Ващенком. Участь в діалозі взяв депутат Чернігівської районної ради директор Чернігівської районної ЦБС Федос Носенок.

В 1967 — 1970 роках жителів села було виселено з території майбутнього Київського водосховища. Але Сивки не було затоплено як планувалось. Гості студії розповіли телеглядачам про те як відбувалось переселення та що залишилося від села на сьогоднішній день.




Джерела :

Википедия. Сивки

Бабич П. Пам'ятаємо отця Мойсея / Петро Бабич // Gorod.cn.ua : городской портал Чернигова / дизайн сайта: А.Бублиенко ; программирование: WEB-студия Beatom.Net. – Електрон. текст. та зображув. дані. – Чернигов, 2013. – 29 апр. – Режим доступу:http://www.gorod.cn.ua/print/news_45291.html (дата звернення: 21.03.2016). – Назва з екрана.

Бабич П. Повінь, або Венеція місцевого масштабу / Петро Бабич // Gorod.cn.ua : городской портал Чернигова / дизайн сайта: А.Бублиенко ; программирование: WEB-студия Beatom.Net. – Електрон. текст. та зображув. дані. – Чернигов, 2013. – 1 апр. – Режим доступу:http://www.gorod.cn.ua/news_44472.html (дата звернення: 21.03.2016). – Назва з екрана

Бабич П. Поклонний хрест у Сивках як згадка про село / Петро Бабич // Gorod.cn.ua : городской портал Чернигова / дизайн сайта: А.Бублиенко ; программирование: WEB-студия Beatom.Net. – Електрон. текст. та зображув. дані. – Чернигов, 2013. – 26 июн. – Режим доступу: http://m.gorod.cn.ua/news_46642.html (дата звернення: 21.03.2016). – Назва з екрана.

Полуян Н. Крест земли сивковской / Надежда Полуян // Gorod.cn.ua : городской сайт Чернигова / дизайн сайта: А.Бублиенко ; программирование: WEB-студия Beatom.Net. – Електрон. текст. та зображув. дані. – Чернигов, 2013. – 1 июл. – Режим доступу:: http://www.gorod.cn.ua/news_46722.html (дата звернення: 21.03.2016). – Назва з екрана.

Сивки. Метрические книги : Михаило-Архангельская церковь, 1891-1917

Кiлькiсть переглядiв: 2430

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.