В моїм серці живе Україна, я з нею пов’язую долю свою

Благословенний будь, мій краю,

Моя земля, мій дивосвіт...

Сьогодні Україна відзначає

Свободи й вольності двадцять п’ять літ!

Хай мудрість буде в юності літах,

Хай квітне твоя мова солов’їна!

З Днем Незалежності, велична і свята!

Із Днем народження, моя країно!

Такими словами в залі Чернігівської районної ради та райдержадміністрації розпочався історико-краєзнавчий екскурс «В моїм серці живе Україна, я з нею пов’язую долю свою», присвячений дню Державного Прапора та 25-й річниці незалежності України.

Сьогодні, вже після святкування Дня незалежності нашої держави, хочеться розказати про те свято, яке було в Чернігівському районі. До його підготовки долучився весь район. Гостей зустрічала розгорнута книжково-документальна виставка Чернігівської районної бібліотеки «Україна незалежна: шлях тернистий і звитяжний». Чільне місце виставки займали документальні матеріали про видатних земляків, які зробили значний внесок у розбудову незалежної держави. На виставці були представлені документи, що розповідають нам про шлях держаного прапора, який замайорів над Чернігівською районною радою та адміністрацією 19 серпня 1991 року. Вражала своїм розмаїттям виставка робіт Чернігівського районного будинку школяра.

День незалежності в РДАДень незалежності в РДА

День незалежності в РДА

В основу сценарію святкування Дня незалежності, розробленого центральною бібліотекою району та районним відділом культури, було покладено ідею відобразити історію становлення української незалежної держави через долі наших славетних земляків. Вся Україна пам’ятає славне українське козацтво та козацькі сотні Чернігівщини – Роїщенську, Седнівську, Олишівську, Слабинську , Білоуську та полкову сотню.

За роки незалежності чернігівські історики, краєзнавці та бібліотекарі району відновили чимало призабутих сторінок літопису життя відомих своїх земляків. Перед гостями свята постали повернуті із забуття події, дати та постаті політиків, військових, меценатів, публіцистів, митців, які допомагають нам зрозуміти нашу долю та надихають на те, щоб зробити її кращою. Багато славних імен пов`язано з древнім Седневом: тут поховані 30 воїнів, що боролися в лавах УНР за самостійну соборну державу; завдяки представникам роду Лизогубів Седнів став духовним і мистецьким осередком краю. Тут творили всесвітньо відомі письменники і поети Т. Шевченко, Л. Глібов, Б. Грінченко; художники Л. Жемчужников, Л. Лагоріо і О. Сластіон, Т. Яблонська; тут народилися і працювали український громадськиій і політичний діяч І. Шраг, видатний педагог М. Мглинцев, відомий поет із когорти «розстріляного відродження» А. Казка. В пам’ять про Великого українця Т. Шевченка саме в Седневі вперше відбулося Міжнародне Шевченківське літературно-мистецьке свято «В сім’ї вольній, новій», а нині тут традиційно проходить Всеукраїнське свято «Седнівська осінь».

Зі сцени лунали імена видатних краян, закарбовані історичній пам’яті всієї України: уродженця Шестовиці – подвижника апостольської праці Пилипа Морачевського, який першим переклав на українську мову Євангеліє; всесвітньовідомого лікаря, основоположника вітчизняної епідеміології, члена дванадцяти іноземних академій Данила Смойловича-Сушківського з Іванівки; історика, військового інженера і топографа Олександра Рігельмана з Андріївки; уродженців Михайло-Коцюбинського – поета і громадського діяча Василя Еллана-Блакитного та поета, війського і політичного діяча Максима Загривного.

Ведучі з гордістю називали імена розбудовників державності, вихідців із Чернігівського району. В утвердженні України на міжнародній арені долучилися: професор, член-кореспондент Академії Наук України, ректор Київського університету ім. Т.Шевченка, колишній голова Верховної Ради України Михайло Білий із Москалів; голова Ради Міністрів УРСР,колишній прем’єр-міністр незалежної України Віталій Масол із Олишівки; заслужений юрист України, голова Конституційного Суду України Микола Селівон із Шестовиці; дипломат, Надзвичайний і Повноважний посол України, член Парламентської асамблеї Ради Європи, народний депутат України І та ІІ скликань Анатолій Дронь із Седнева; голова Ради товариства «Чернігівське земляцтво» в м. Києві, президент ТОВ «Міжнародний виставковий центр» Віктор Ткаченко з Ладинки; доктор економічних наук,почесний президент Української зернової асоціації Микола Компанець зі Смолина; наш район пишається уродженцем села Ведильці — Іваном Степановичем Рослим, доктором геологічних наук, дійсним членом Української нафтогазової академії, почесним розвідником надр.

У дні здобуття Україною незалежності Володимиру Лисенку, на той час заступнику голови Чернігівської районної ради, випало бути не лише свідком, а й активним учасником подій. Зі сцени прозвучали його спогади: «У Чернігові над міськрадою вже висіли два прапори – УРСР і синьо-жовтий (…). Мене викликав до себе голова райради О.П.Полковніченко і запитав мою думку (…). Я запропонував поступити дипломатично – оскільки ми найближчий до міста район, столичний, і собі підняти український прапор. Але спочатку зібрати думку депутатів, хоча б по телефону. (…) депутати дали згоду на підняття прапора, але голосування не було одноголосним (…). А через 7 – 10 днів відбулася сесія райради, яка офіційно затвердила думку депутатів. Рішення було таким: «Враховуючи побажання більшості депутатів райради, підняти над будинком районної Ради народних депутатів та її виконкому національний синьо-жовтий прапор» (19 вересня 1991 року).

Присутні на святі ще раз згадали трудовий подвиг Героїв Соціалістичної праці Парасковії Туманюк з Олишівки, Андрія Герасименка та Олексія Дмитренка з Анисова, Миколи Гармаша, Мотрони Осипенко, Івана Ніколаєнка із Пісок, Миколи Ребенка з Іванівки, Василя Луговського з Хмільниці, знаних керівників району та господарств: Леоніда Палажченка, Івана Скачка з Іванівки, Олексія Тищенка з Ковпити, Анатолія Сірого з Хмільниці. Район пам’ятає самовіддану працю кавалера трьох орденів Трудової Слави Олексія Поди із райагропромтехніки, Василя Горбача із Михайло-Коцюбинського, який двічі обирався депутатом Верховної Ради України, був відзначений орденами Леніна, Трудового Червоного Прапора, «Знак Пошани», з особливою теплотою згадуємо Олександра Полковніченка, який понад 40 років свого життя віддав Чернігівському району, з них 16 очолював виконавчу гілку влади в районі.

Неповторну ауру духовності й пісенності залишив нам у спадок знавець обрядів, народних пісень, музикант, видатний хормейстер Антон Гурійович Верьовка, який працював і похований у селі Моргуличі.

Рідна земля завжди надихала на творчість сучасних майстрів слова: Володимира Дрозда, Василя Буденного, Володимира Сапона, Валентину Мастєрову, Дмитра Іванова, Надію Галковську, Олену Печорну, Віру Нагорну, Марію Пузан; етнографа Віру Зайченко; краєзнавців Андрія Курданова та Сергія Горобця.

До присутніх звернулася знана поетеса і громадська діячка Надія Галковська та подарувала власні поезії на честь свята.

День незалежності в РДА

Святкова аудиторія глибоко вшанувала понад 20 тисяч своїх земляків, які билися з лютим ворогом на фронтах другої світової війни. 13 уродженців району відзначені найвищими званнями Героя Радянського Союзу. Майже 5 тисяч відомих і невідомих воїнів оборонних та визвольних боїв сплять вічним сном у 99 братських могилах. П’ять Героїв Радянського Союзу поховані на території району.

Понад сімдесят років Україна не знала війни. Та сьогодні знову українці проливають кров за свою незалежність на гарячому українському сході. Присутні з вдячністю згадали своїх земляків, що нині стоять на оборонних рубежах під ворожими кулями – танкістів першої окремої Гвардійської танкової бригади, що дислокується в Гончарівському та вірних військовій присязі наших прикордонників.

У хвилині мовчання зала схилила голови та вшанувала пам’ять загиблих заради зміцнення нашої держави та волі на власній землі.

Отже, Держава Україна є! Сьогодні до нас долинає послання Митрополита Андрея Шептицького: «Ідеалом нашого національного життя є наша рідна всенаціональна Хата – Батьківщина (...) кожен, кому тільки добро України лежить на серці, мусить уважати за свій обов’язок цілою працею життя, причинятися до множення елементів єдності, і до усування елементів роздору...».

Бібліотекарі району, організовуючи заходи на території своїх громад, закликають: нехай люди різного віку подумки знайдуть про Україну добрі слова, присягнуть служити своїй землі, і вона стане кращою, міцнішою, духовно багатшою, бо обіпреться на плече щирого і чесного народу. Відзначаючи день Державного Прапора та 25-річчя з Дня незалежності України, заклади Чернігівської районної централізованої бібліотечної системи запропонували своїм односельцям комплекс заходів, спрямованих на висвітлення тернистого і звитяжного шляху побудови власної держави.

Цикли книжково-ілюстративних виставок, години цікавих повідомлень, інформаційні мозаїки чекали на відвідувачів бібліотечних закладів сіл Смолина, Брусилова, Серединки та центральної дитячої бібліотеки. «Наш стяг у золоті й блакиті», «З неба і сонця наш прапор ясний», «Державний прапор – символ України» - теми заходів, присвячених урочистому підняттю Державного Прапора, Халявинської, Боромиківської, Левковицької, Ведильцівської, Киселівської, Павлівської, Анисівської, Роїщенської сільських бібліотек (23.08).

День незалежності в Халявині

День незалежності в Хмільниці

День незалежності

На години державності «Народ мій є, народ мій завжди буде. Ніхто не перекреслить мій народ» запросили Довжицька та Хмільницька бібліотеки (23.08). Урочистості у Хмільниці розпочалися з підняття прапору та покладанням квітів до обелісків та пам'ятників. На урочистому зібранні були присутні представники місцевого самоврядування, родини воїнів-учасників АТО, молодь села та підростаюче покоління. Бібліотекою було озвучено розгорнуту книжково-ілюстративну виставку «Україно моя, Україно, я для тебе у світі живу». Ведучі заходу бібліотекар Ганна Якименко та аматорка місцевої сцени Людмила Слюнько ознайомили присутніх з історією незалежності України, представили молодь села у конкурсній програмі «Україна – це ти і я», а наймолодших запросили на брейн-ринг «Я люблю Україну». Свято завершилося привітанням воїнів-учасників АТО.

Години історичної дати «Хай буде щасливим твій вільний народ, щаслива моя Україно» відбулися у Рівнопіллі, Новому Білоусі, Анисові, Кувечичах, Мохнатині, Пльохові (23.08).

День незалежності в ІванівціДень незалежності в Хмільниці

День незалежностіу Пльохові

Ладинська бібліотека та члени любительського читацького клубу «Берегиня» запросили односельців на літературно-музичний вечір «З Україною в серці» (23.08).

24 серпня, у День незалежності України, дні державних дат на території своїх громад організували Киселівська, Ведильцівська, Кархівська, Шестовицька, Смолинська бібліотеки за темами «Допоки світить праведна зоря шануймо Україну», «Україна незалежна: віхи творення».

Оксана Колесник, Марія Городня

(за інформаціями бібліотечних закладів району)

Урочистості в Чернігівському районі з нагоди Дня Державного Прапора

Кiлькiсть переглядiв: 138

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.