Перелік знаменних і пам’ятних дат по Чернігівському району на 2016 рік

ЦЬОГО РОКУ:

520 років з часу (1496 р.) першої письмової згадки про села Рудка та Смолин.

// Горобець С. Заснування і походження назв сіл Чернігівського району / Сергій Горобець.– Чернігів, 2014. – с. 39, 166.

395 років (1621 р.) з часу першої літописної згадки про села Боромики (тоді Радиль, Радунь), Іванівка (Іванівка мала першу назву Петрів Корінь, потім Янівка, а з 1946 – Іванівка), Мохнатин.

375 років з часу (1641 р.) вперше згадуються села Снов’янка, Клочків, Боромики. Брусилів

// Горобець С. Заснування і походження назв сіл Чернігівського району / Сергій Горобець.– Чернігів, 2014. – с. 166.

370 років з часу (1646 р.) першої літописної згадки про село Лукашівка.

// Горобець С. Заснування і походження назв сіл Чернігівського району / Сергій Горобець. – Чернігів, 2014. – с. 116.

370 років тому (1646 р.) – ця дата позначає пам’ятку архітектури в Новому Білоусі (на той час Ляхів Білоус) церкву Святої Трійці, що прикрашає село ось Для перегляду відео необхідно встановити останню версію Adobe Flash Player. вже понад 360 років. Іконостас у ній різьблений із липи. Дзвони виготовлені пізніше, на одному дзвоні (ХІХ ст.) є литі прикраси. Збереглося десять ікон ХVІІІ століття. Найбільша святиня церкви – дві гаптовані плащаниці, одна з них відноситься до ХVІІІ ст. Причому церква ніколи не припиняла свою діяльність, навіть за часів Другої світової війни. На початку 1990-х рр. немалий вклад у відновлення церкви зробили священик отець Роман Халимонов та староста О.І. Воропай.

350 років тому (1666 р.) село Красне вперше згадується в Переписній книзі 1666 року, де вказано, що воно належить пану Красновському. Можливо, від його прізвища і пішла назва села.

350 років тому (1666 р.) перші письмові згадки про села району: Березанка, смт М.-Коцюбинське (тоді Козел), Рудня Пакульської сільської ради.

345 років з часу (1671 р.) перших літописних повідомлень про села Вікторівка (тоді Тарасівка), Левоньки.

335 років з часу (1681 р.) першої літописної згадки про село Довжик.

325 років з часу (1691 р.) першої літописної згадки про село Шибиринівка.

310 років з часу (1706 р.) першої літописної згадки про село Буди.

Для перегляду відео необхідно встановити останню версію Adobe Flash Player. 300 років тому (1716 р.) в с. Довжик освячено церкву Різдва Пресвятої Богородиці. Історикам також відомий напис на одному з Євангеліє: «року 1698, березня, 30 дня, це Євангеліє моє, власним коштом куплене, надаю на вічні часи, в куплену власність – с. Довжик до церкви Різдва Богородиці за отпущення гріхів моїх і рідних моїх. Павло Полуботок власноручно». У 1888 році православна церква святкувала 900-у річницю хрещення Русі. Ювілейній даті присвятили побудову при Довжицькій церкві Різдва Богородиці другого престолу в ім’я князя Володимира. Новий храм Різдва Пресвятої Богородиці побудований вже за часів незалежної України, у 2000 р. за сприяння директора сільгосппідприємства «Україна» Олексія Сергійовича Масюка.

295 років тому (1721 р.) у с. Янівка (Іванівка мала першу назву Петрів Корінь, потім Янівка, а з 1946 – Іванівка) завершилось будівництво церкви на честь Покрови Божої Матері. А зруйнувала церкву чергова хвиля наступу на духовність у 60-х рр. ХХ століття. Старожили села добре й тепер пам’ятають той драматичний день 1961 року. Якийсь незнайомець пригнав з Чернігова бульдозер (місцеві трактористи відмовились виконувати «відповідальне» завдання влади). Попрощатися зі своїм храмом зібралося майже все село. Люди кричали, плакали, хрестилися, а в цей час кипіла робота.

Полетіли з куполів два хрести. Розтрощені куполи і верхній ярус будівлі засипали уламками все начиння внутрішнього убранства. Залишалося штовхнути стіни першого поверху. Але роботу так і не скінчили. Через деякий час на рештках церковної будівлі була надбудована школа. Ще кілька років, як згадують вчителі, через побілку прозирали фрески, особливо під час ремонту. Вони й тепер десь там. Школа тепла й затишна, надто те крило, де старі дерев’яні стіни обкладалися цеглою. З 1989 року Покровська церква відновила діяльність в приміщенні колишнього лозового цеху. Чимало потрудились люди, щоб усе було, як у справжній церкві. А перший храм живе у пам’яті. Більше того, двоє місцевих майстрів відродили її в мініатюрі. Скориставшись старим фото, Володимир Васильович Ребенок зробив дерев’яний макет, а Іван Степанович Бородуха – картонну копію. Тепер іванівці залюбки розглядають міні-церкву при нагоді, коли влаштовуються виставки виробів народних умільців. Дивляться – і згадують.

Икона Мохнатинської Божої матері 245 років тому (1771 р.) в с. Мохнатин збудована нова Покровська церква, на місці старої. Головною святинею храму довгі десятиліття залишалася чудотворна ікона, списки з якої й досі можна побачити в Мохнатині і навколишніх селах.

235 років з часу (1781 р.) перших письмових згадок про села району: Гірманка, Єньків, Завод, Кругле, Мажугівка, Павлівка, Пустиньки, Рад. Слобода (тоді Трисвяцька Слобода), Сіножацьке, Якубівка.

180 років тому (1836 р.) – збудовано нове дерев’яне приміщення Покровської церкви в селі Ведильці.

// Літопис доль та днів минулих. Ч. 1. — Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2013. – с. 539.

У 1846 – 1847 pp. – у Седневі перебував Т.Г. Шевченко. Жив у маєтку Лизогубів, написав картини "Коло Седнева", "В Седневі", "Чумаки серед могил", поему "Осика" ("Відьма"), передмову до нового видання "Кобзаря", переписав в окремий зошит збірку "Три літа". З листа Л. Жемчужникова від 18 жовтня 1897 p.: "Лизогуби... не тільки любили Шевченка, але й цінили його як поета і співця українських пісень, які він співав приємним голосом, цілком зберігаючи характер народний, глибоко відчував, що співав, а Лизогуби були сильні і серйозні знавці музики. В маєтку Лизогубів у Седневі йому завжди був готовий притулок у флігелі, в живописній майстерні, який містився в саду, з окремим в майстерню, через особі сіни "входом".

150 років від дня народження Буренка Панаса Максимовича (1866 – 1941) – першого сільського голови с. Ковпита.

145 років тому (1871 р.) відкрито Смолинське сільське однокласне училище. Знаходилось приміщення в земському домі, на утримання від земства виділяється 390 рублів. Учнів 42, закінчили навчання 4. Опікун дворянин Домонтович Микола Олександрович, з 1879 р. вчителька Светова Олександра Василівна, має звання сільського вчителя.

135 років тому (1881 р.) – у селі Рудка відкрито земську школу.

125 років тому (1891 р.) – в с. Буди започатковано земську школу.

120 років тому (1896 р.) в селах Старий Білоус та Терехівка відкрилися земські школи.

120 років тому (1896 р.) – створений державний конезавод, яким управляв граф Воронцов-Дашков. З часом Довжицька стайня отримала найменування Чернігівської заводської конюшні Державного конезаводства (зараз це ПрАТ «Чернігівське головне племпідприємство»).

115 років тому (1901 р.) – в с. Кувечичі відкрито земську школу.

115 років тому (1901 р.) – у с. Брусилів розпочато будівництво нової дерев’яної церкви. Від старої церкви залишився престол, тому збудували сторожку, в якій хрестили дітей та здійснювали інші найнеобхідніші обряди. Перший священик Нагорський служив у новозбудованій церкві до 1913 року. Після нього – отець Ромашка, якого репресували в 1930 році і вислали з сім’єю в Рибінськ, на лісоповал. Там він помер. Тоді ж і церкву закрили. Церковні книги, ікони та інше начиння люди розібрали по домівках на збереження. У 1940-му представники влади зняли із дзвіниці великі дзвони, а три маленьких залишилися. Після десятилітнього запустіння у 1941 році діяльність Михайлівської церкви відновилась. Парафіяни повернули в храм збережені цінності, а іконостас, на щастя, зберігся. Пізніше, у 80-х роках цей іконостас був реставрований стараннями місцевого самодіяльного художника Михайла Мохначенка. Призначений настоятелем Олександр Короткевич скоро був переведений в Чернігів, а після нього протягом семи років служив Іван Іванович Любенко, тут помер і похований на церковному цвинтарі, поруч із односельцями, загиблими 21 вересня 1943 р. від розривів бомб, що падали з ворожих літаків під час звільнення села від нацистських окупантів. У 1962 році місцева влада знову намагалась закрити храм, але староста Андрій Семенович Хромець, зібравши підписи парафіян, виклопотав дозвіл на продовження функціонування. З грудня 1995 року в село прибули випускник Київської духовної семінарії отець Миколай (Старчук) і матушка Ольга – регент-псаломщик, навчалась у Чернігівському духовному училищі. 24 липня 2001 року село урочисто відзначило 100-річчя храму Архістратига Михаїла, у святкуванні взяли участь архієпископ Чернігівський і Новгород- Сіверський Амвросій, інші духовні отці/

// Літопис доль та днів минулих. Ч. 1. — Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2013. – с. 524 - 525.

110 років тому (1906 р.) – в с. Льгівка збудовано церковно-парафіяльну школу.

110 років (1906 р.) від дня відкриття народної бібліотеки в селах Анисів, Ведильці, Навози, (нині – Дніпровське), Янівка (нині – Іванівка), Кархівка, Киїнка, Брусилів, Ковпита, Скорінець, Новий Білоус, Сядричі (нині – Деснянка), Пакуль, Піски, Рудка, Слобода, Старий Білоус і Шестовиця.

110 років від дня народження Івана Мафтусаїловича Захарченка (1906 р.н.) – першого тракториста с. Деснянка, з 1929 р. працював на тракторі «Фордзон-Путилівці», а з 1932 р. на тракторі «ХТЗ».

105 років тому (1911 р.) землі І.М. Дурново (1900 року продані Селянському банку) в Жукотках перетворилися на хуторні ділянки і перейшли до рук селян.

105 років з дня смерті Колбасіна Мина Григоровича (1858 – 1911). Становлення освіти в Петрушині пов’язане з його іменем. Будучи особистим почесним громадянином, з 1881 року і до кінця життя він завідував міністерським училищем і користувався величезним авторитетом у місцевого населення. Народився він в Чернігові, закінчив учительську семінарію. Службу розпочав у 1877 році, очевидно, у Козелецькому повіті. Приблизно з 1881 року і до самої смерті беззмінно працював у Петрушинському двокласному міністерському училищі. Користувався серед селян надзвичайним авторитетом. Деякий час у 1917 році в Петрушині викладала його дочка Віра.

105 років тому (1911 р.) – Козелецьке повітове зібрання прийняло клопотання про відкриття в Олишівці поштового відділення, яке було відкрито в 1916 році. У 1916 р. в Олишівці відбулося урочисте відкриття поштового відділення.

105 років від дня народження Мироненка Митрофана Мусійовича (1911 – 1941) – народився в с. Улянівка, у 1938 р. направлений до авіаційного училища в м. Харків, служив штурманом літака Пе-2. 23 вересня 1941 р. лейтенант, штурман ланки 242-го бомбового авіаційного полку М.М. Мироненко у складі екіпажу І.Л. Золіна здійснив на переправі Борислав-Каховка Херсонської області вогняний таран. І лише в 1974 році, коли раптово маленькою дівчинкою на березі Дніпра було знайдено значок з прізвищем Золін та проведено на тому місці розкопки, рідним надійшов лист-похоронка про загибель М.М. Мироненка. На честь тих, хто повторив подвиг командира авіаційної ескадрильї капітана Миколи Гастелло, у місті Борислав-Каховка споруджено обеліск у вигляді літака, на якому викарбувані імена героїчного екіпажу Митрофана Мусійовича Мироненка, Порфира Михайловича Кождакова, Івана Івановича Золіна.

105 років тому (1911 р.) – Чернігівська губернська сільська управа вирішила відкрити в селі Козел (нині смт М.-Коцюбинське) поштове відділення.

105 років тому (1911 р.) – у селі Козел (нині смт М.-Коцюбинське) збудовано лікарню. 1991 року відкрито нове приміщення поліклініки.

100 років від дня народження Таранущенка Миколи Михайловича (1916 – 1997) – командир партизанського з’єднання ім. М.М. Коцюбинського. Створена ним наприкінці лютого 1943 року партизанська група із чотирнадцяти людей поступово зростала і в середині червня 1943 року сформувалась в з’єднання ім. М.М. Коцюбинського. В зону його діяльності входили Михайло-Коцюбинський, Остерський, Любецький, Чернігівський райони. Відзначений багатьма високими урядовими нагородами. Похований у м. Чернігів.

95 років тому (1921 р.) – організовано хату-читальню в с. Навози (нині с. Дніпровське).

95 років від дня народження Афанасьєва Олексія Івановича (1921 – 20.04.1944). З 1942 р. брав участь в створенні партизанського загону на території М.-Коцюбинського району, виріс від бійця до командира партизанського загону ім. М. Коцюбинського. Помер від ран 20 квітня 1944 р. Похований с. Віховдежі, Родоуцкий район, Румунія.

95 років від дня народження Борсука Михайла Михайловича (1921 – 1943) – народився в с. Новий Білоус, під час окупації входив до складу підпільної групи, яка діяла в селі. Після викриття підпільної групи і знищення її членів, Михайла було спалено живцем у власному будинку.

90 років від дня народження Савенка Григорія Кононовича (1926 – 1984) – народився в с. Мохнатин, ветеран Другої світової війни, учасник штурму рейхстагу в Берліні в 1945 році, на одній з колон закріпив прапор і викарбував свій підпис на цій колоні.

85 років від дня народження Турчина Олександра Климовича (1931 – 1994) – директор М.-Коцюбинської школи з серпня 1960 по вересень 1967 рр., нагороджений багатьма урядовими грамотами та медаллю А.С. Макаренка.

80 років від дня народження Чауса Івана Івановича (1936 р.н.) – уродженця селища М.-Коцюбинське, генерал-майора.

80 років тому (1936 р.) – в Олишівці відкрито аптеку, клуб.

80 років від дня народження Ганжі Феодосії Якимівни (1936 р.н.) – уродженки с. Нове, нагороджена Орденом «Материнська слава» ІІ ст. (1973 р.), Орденом «Материнська Слава» І ступеня (1975 р.).

80 років від дня народження Греченка Григорія Єлисейовича (1936 – 2002) – у 1968 році, працюючи вчителем історії, першим склав історію села Ведильці. Народився 1936 р. в приудайському селі Антонівці, що розкинулось на південній межі Чернігівщини.Після закінчення Антонівської середньої школи (1954 рік) та Новгород-Сіверського педагогічного училища фізичного виховання ім. К.Д. Ушинського (1956 рік), трудовий шлях започаткував учителем фізичної культури в рідній десятирічці, редагував одну із перших колгоспних багатотиражок області («Вперед», с. Антонівка, що на Варвинщині, 1957 рік). Успішно закінчив Київський державний університет ім. Т.Г. Шевченка (1958 – 1963 рр.), історико-філософський факультет. Перша наукова праця вийшла в 1962 році, коли ще був студентом, під назвою «Комсомольське підпілля Чернігівщини в роки Великої Вітчизняної війни 1941 – 1943 рр.». Написання історії села Ведильці пов’язане з роботою редакції книги «Історія міст і сіл Української РСР. Чернігівська область», яка надіслала сільській раді листа з проханням надати історичну довідку про село.Григорій Єлисейович відповідально опрацював не тільки місцевий, але і архівний матеріали. Вийшли з друку дві книги та більше 100 журнальних і газетних статей з історії Другої світової війни, партизанської боротьби і антифашистського підпілля, національно-визвольної боротьби українського народу (ОУН-УПА), з питань культури, педагогіки, релігії, спорту. Історик, архівіст, краєзнавець, вчитель-методист. З осені 1997 року – спеціальний редактор групи підготовки і випуску тому-книги «Реабілітовані історією». Помер 2002 року після тяжкої тривалої хвороби.

80 років тому (1936 р.) – у селі Кархівка відкрито справжній кінотеатр.

Федусь Микола 75 років тому в с. Анисів народився Федусь Микола Якович (1941 р.н.). У 2002 р. у газеті «Математика» було надруковано статтю директора Музею доведень великої теореми Ферма, колишнього киянина Бориса Білича, який називає імена фермістів (тих, хто наблизився до доведення теореми великого французького математика П’єра Ферма), чиї ідеї вважаються найбільш вдалими і цікавими – одного француза, одного ізраїльтянина і чотирьох українців, серед яких М.Я. Федусь. Цей чоловік живе в селі Анисів, за фахом інженер-механік – закінчив Чернігівський філіал Київського політехнічного інституту (нині Національний технологічний університет). Свого часу зробив чималий вклад у становлення підприємства «Хімволокно», потім став викладачем в «Облтеплокомуненерго». Математика – його пристрасть, хобі. Теорема Ферма захоплювала, як шахова гра – полонила простотою умови, але рішення вимагалось дуже складне. Микола Якович залишається вірним математичному захопленню, й водночас зацікавився духовними питаннями, Вселенським розумом. І власне вирішення теореми Ферма він знайшов не без допомоги вищих сил. За його словами, звернувся до Бога не стільки з молитвою, як з конкретною пропозицією – душа вченого десь там, у Божественних сферах, то нехай хоч трохи напоумить. І того ж дня робота розуму і серця увінчалась успіхом. Надіслав своє рішення директору Музею Б. Біличу, з яким познайомився у Фонді активізації масової творчості. І став у ряд авторів найоригінальніших ідей. Ще одна «слабкість» Миколи Яковича – винахідництво. Він отримав два патенти на серйозні винаходи. Спочатку придумав мішалку, що працює на біогазі без додаткових джерел енергії. А потім роторний двигун, аналога якому немає в світі, за нього отримав патент на 20 років з перевіркою на світову новизну. Цього разу його авторські права захищені, але відповіді з заводу «Моторсіч», якому запропонував схему свого двигуна, поки що не отримав. А щоб не бездіяти, зайнявся теорією світової релігії.

75 років тому (з 1941 по 1943 р.) – на території Олишівської селищної ради починає діє партизанський загін під керівництвом О.Я. Сироїда та Г.Т. Ренського.

75 років з дня смерті Постола Гната Даниловича (1826 – 1941) – довгий час працював фельдшером у Пакулі. Своїм гуманним та щирим ставленням до хворих заслужив загальну повагу і любов селян. Аби вшанувати улюбленого «доктора», громада села одностайно вирішила назвати його іменем сільську амбулаторію.

70 років тому (1946 р.) – в с. Новий Білоус споруджено пам’ятник жертвам нацистського терору на братській могилі жителів села з написом: «Тут поховано останки людей, спалених німецькими загарбниками в 1943 році 27 лютого».

70 років тому (1946 р.) – у селах Мньов та Павлівка відкриті ФАПи.

70 років тому (1946 р.) – було відкрито Іванівську дільничну лікарню на 5 ліжок.

Мартиненко Андрій Федорович 70 років тому (1946 р.) Мартиненко Андрій Федорович (1887 – 1968) був призначений завклубом с. Петрушин. Там він організував бібліотеку – написав листа в „Правду Украины” про відсутність в селі книг, після чого їх надіслали з Києва, Чернігова, Одеської обласної бібліотеки. Так було відновлено роботу бібліотеки у післявоєнний період. Вона постійно розширювалась і зрештою виникла потреба організувати спеціальну колгоспну бібліотеку, що й було зроблено в 1952 році. Колгосп закупив книжок на 500 крб., а завідувачем призначили Мартиненка. Також він став працювати в сільпо розповсюджувачем книг. Оскільки поєднувати обидві роботи було складно, то в 1954 році А.Ф. Мартиненко залишив посаду бібліотекаря і цілком зосередився на роботі книгоноші, досягши в цьому неабияких успіхів. В приміщенні школи було відкрито книжковий кіоск, сам Андрій Федорович пропагував книги не тільки в Петрушині, але й в навколишніх селах: Товстолісі, Малинівці, Стасях, Лопатині.

Довгий час Мартиненко ходив із сумкою або розвозив книги на колгоспному коні. Але в травні 1955 року в Центросоюзі йому виділили машину-фургон „Москвич”, завдяки чому Андрій Федорович розповсюджував книги вже в 15 селах і кількох хуторах. Через два роки її замінили на ГАЗ-69, більш пристосований для важких сільських доріг. А потім Андрія Федоровича спіткало велике горе: в Чернігові впав на слизькій вулиці, вдарився головою і втратив зір. Помер він взимку 1968 року, похований в Петрушині. Серед тих, хто завдяки Андрію Федоровичу прилучився до книги, полюбив її, слід найперше назвати відомого українського письменника В.Г. Дрозда. Деснянська правда надрукувала статтю про відомого книгоношу:

Назаренко В. "Його шанують люди" / В. Назаренко // Деснянська правда. – 1960. – 5 жовтня. – с. 4.

70 років від дня народження Повода Павла Захаровича (1946 – 2013) – читачі і телеглядачі завжди з нетерпінням чекали його газетні та телевізійні матеріали, причому не лише жителі нашого району, а й усієї області. Він мав свою, особливу манеру і писати, і розповідати. Він добре розумівся на проблемах села і міста, любив людей, намагався допомогти їм своєю журналістською працею. Багато років працював кореспондентом районної газети, потім редактором на обласному телебаченні. Член Національної спілки журналістів України.

70 років тому (1946 р.) - над Україною втретє розпростер свої зловісні крила Голод. Неоминула ця біда і села Чернігівського району. На тлі розореного війною села, спалених посухою полів та городів знову розпочалася нещадна «хлібовикачка», здійснювана надісланими з міст та райцентрів уповноваженими, а українські селяни опинилися на межі голодної смерті.

65 років тому (1951 р.) – в с. Ладинка на братській могилі воїнів (10 чол.), що загинули під час визволення села в 1943 році від гітлерівців, встановлено надгробок.

60 років тому (1956 р.) – на базі приміської Бобровицької дільничної лікарні заснована Чернігівська районна лікарня. Спочатку – на 15 ліжок, 10 лікарів проводили амбулаторний прийом та стаціонарне лікування. Поступово ЦРЛ перетворилася в багатопрофільний лікувальний заклад.

60 років тому (1956 р.) – в с. Табаївка відкрито ФАП (Довжицька сільська рада).

60 років тому (1956 р.) – на базі Мохнатинської хати-читальні створено сільську бібліотеку.

60 років тому (1956 р.) – у с. Центральне (Мньовська сільська рада) відкрито відділення поштового зв’язку.

55 років з дня смерті Левицького Миколи Герасимовича (1889 – 1961) – художника, педагога. Народився в Анисові.

55 років тому (1961 р.) – в с. Киселівка збудовано клуб на 250 місць.

55 років тому (1961 р.) – хору «Полісся» Іванівського будинку культури присвоєно звання народного аматорського. Художній керівник – Заслужений діяч мистецтв України Василь Іванович Полевик.

55 років тому (1961 р.) – в селищі Седнів відкрито історичний музей на громадських засадах. Вчителька Поліна Миколаївна Прудяк ознайомила перших відвідувачів з експонатами музею, зібраними вчителями. У 1966 р. на засіданні виконкому селищної ради йдеться про підготовку до відкриття краєзнавчого музею в кам'яниці Лизогубів.

55 років тому (1961 р.) – в Довжику збудоване нове приміщення відділення зв’язку.

50 років тому (1966 р.) – в Ладинці відкрито ФАП.

50 років тому (1966 р.) поблизу села Довжик проходили зйомки художнього фільму «Дикий мед». Зйомки художніх фільмів в селах Чернігівського району

50 років тому (1966 р.) – в с. Кувечичі відкрито ФАП.

50 років тому (1966 р.) – на території Чернігівського району проходили зйомки відомого фільму жахів «Вій». Кінооператори «Вія» не могли обійти стороною унікальні архітектурні пам’ятки і краєвиди Чернігівщини. Тож основні кадри знімалися в Киїнці, Павлівці, Седневі та Чернігові, а до масовок залучали місцевих жителів.

45 років тому (1971 р.) – в с. Ковпита збудовано нове приміщення середньої школи.

45 років тому (1971 р.) – газифіковано с. Брусилів (Киселівська сільська рада).

45 років тому (1971 р.) – розпочато проведення водогону в селі Рудка.

45 років тому (1971 р.) – в Олишівці почав працювати райпобуткомбінат.

45 років тому (1971 р.) – в Довжику відрито нове приміщення школи.

40 років тому (1976 р.) – відкриття поштового відділення в Жукотках.

40 років тому (1976 р.) – асфальтна дорога з’єднала села Жеведь та Козероги.

40 років тому (1976 р.) – побудовано нове приміщення школи в селищі Гончарівське.

40 років тому (1976 р.) – в с. Дніпровське встановлено пам’ятник на братській могилі радянських воїнів, полеглих в 1943 році при визволенні села, та на честь воїнів-односельців, які загинули в роки Другої світової війні.

 Рудник Ольга Іванівна- завідуюча філіалом 40 років тому (1976) – в селі Ведильці встановлено меморіал Слави в пам’ять про воїнів-односельців, які загинули (243 чол.) під час Другої світової війни.

40 років тому (1976) – в селі Радянська Слобода побудовано нове приміщення бібліотеки. Перший бібліотекар – Олександра Іванівна Кирильченко (працювала до 1993 року).

35 років тому (1981) – відкрито обеліск на честь захисників Вітчизни в селищі Гончарівське.

30 років (з 1986 р.) у Пакульській сільській бібліотеці працює Рудник Ольга Іванівна. Нині завідуюча Пакульською сільською бібліотекою-філією Чернігівської районної ЦБС.

30 років тому (1986 р.) – газифіковано село Боромики.

Полевик Галина Миколаївна 25 років тому (1991 р.) – в центрі села Ковпита споруджено меморіальний комплекс в пам’ять воїнам-односельцям, які загинули в роки Другої світової війни.

25 років (з 1991 р.) – Полевик Галина Миколаївна обіймає посаду завідувачки Центральної дитячої бібліотеки Чернігівської районної ЦБС.

25 років від дня смерті Мекшуна Василя Васильовича (1918 – 1991) – учителя історії, з 1967 р. по 1979 р. – директора М.-Коцюбинської середньої школи, блискучого лектора.Завдяки його наполегливості та безпосередньої участі, для школи був побудований новий навчальний корпус зі світлими просторими класами та спортзалом. Приймав активну участь в громадському житті селища, неодноразово був депутатом селищної ради. Один з ініціаторів і організаторів створення в селищі історико-краєзнавчого музею.

25 років тому (1991 р.) – споруджено нове приміщення сільської бібліотеки в Малинівці.

25 років тому (1991 р.) – у с. Льгів збудовано приміщення початкової школи.

Для перегляду відео необхідно встановити останню версію Adobe Flash Player. 20 років тому (1996 р.) – відродилась Михайло-Георгіївська церква в с. Рудка. Зведена на тому ж місці, де стояла стара Георгіївська церква, згадка про яку датується 1625 та 1757 рр. і оновлена 1764 року. Знищена за наказом влади у 30-х рр. ХХ ст. Неоціненний вклад у загальну справу зробили тодішні голова сільгосппідприємства Михайло Турок та сільський голова Віра Крищенко. Імена цих благодійників записані в Літописі територіальної громади, а парафіяни згадують їх та отця Романа, який тоді правив у парафії, у своїх вдячних молитвах. І по ікони для церкви не треба їхати далеко – місцева талановита самодіяльна художниця Валентина Стукач подарувала храму майстерно виготовлені власноруч копії ликів преподобних Феодосія Чернігівського, Лаврентія, ікони Покрови Богородиці і багато інших. Здібність до живопису – це спадковий дар від діда-прадіда Валентини. Сама ж не має спеціальної освіти, натомість велике бажання і потяг до зображення Святих Ликів. На це отримала благословення отця Василя. Людина скромна, Валентина дивується високій оцінці її вміння односельцями і всіма, хто буває у Рудківському або Новобілоуському храмах, де відразу привертають зір написані неюікони. Коли творить, їй потрібна музика: чиста,мелодійна, спокійна, без слів. Тому такими чистими, спокійними і неначе сяючими з глибини вийшли «Ісус і самарянка» «Воскресіння», «Вознесіння», «Покрова Богородиці» і ще чимало зображень біблійних сюжетів. Деякі ікони мають «зріст» до двох метрів. Причому художниця не знає жодної технології копіювання – просто дивиться на мініатюрне зображення, а відтворює в будь-яких масштабах. В образах Спасителя і Богородиці для Валентини головне – людяність, щоб були «як живі».

// Літопис доль та днів минулих. Ч. 1. — Чернігів: Видавець Лозовий В.М., 2013. – с. 521.

20 років тому (1996 р.) – Президент України Л.Д. Кучма відвідав Киселівський льонозавод (с. Киселівка, 1996 р.), зустрівся з трудівниками сільгосппідприємства «Дружба» (с. Хмільниця, 1996 р.) та науково-виробничого об’єднання «Чернігівеліткартопля» (смт. Седнів, 1996 р.).

СІЧЕНЬ

1 січня - 75 років від дня народження Омельченка Петра Кириловича (01.01.1941–26.10.1998) – заслужений артист України (1991),український співак-баритон Народився в Хмільниці. Вокальну освіту отримав у Київській державній консерваторії ім. П. І. Чайковського. З 1968 по 1998 рр. працював солістом Чернігівської обласної філармонії. П. К. Омельченко володів баритоном красивого тембру і великої вокальної виразності. Мав широкий вокальний репертуар, до якого входили головним чином твори українських композиторів М. Лисенка, Я. Степового, Б. Лятошинського, П. Майбороди, українські народні пісні.У 1994 р. разом з групою артистів філармонії став лауреатом премії ім. М. Коцюбинського. За творчі досягнення, розвиток української культури Петро Омельченко був нагороджений також медаллю «За звитяжну працю» (1970), орденом «Знак Пошани» (1976). Дитячі та юнацькі роки майбутнього співака тісно пов’язані з селами Юр’ївка, Хмільниця, Рябці, Рижики, Мохнатин.

2 січня - 65 років від дня народження Ясинського Анатолія Юліановича (02.01.1951) – Заслуженого працівника сільського господарства України (2005), директора СТОВ «Першотравневе». Народився в с. Мала Радогощ Ізяславського району Хмельницької області в селянській сім’ї. Закінчив Кам’янець-Подільський cільгосптехнікум та Українську сільгоспакадемію. У 1980 р. переїхав на Чернігівщину. Працював головним агрономом колгоспу ім. Щорса (с.Жукотки), згодом заступником голови і головою колгоспу «Перше травня» (с. Шибиринівка). З того моменту в селі виросли нові вулиці, проведено газ, водогін, нові дороги. В часи реформування АПК А.Ю. Ясинський зумів зберегти колективні форми організації праці, взяв на себе утримання соціальної сфери. З 2007 р. на базі чотирьох господарств району – СТОВ «Прогрес», «Хмільницьке», «Шибиринівське», СТОВ «Нива» – почала діяльність «Індустріальна молочна компанія». Анатолій Ясинський – генеральний директор цього об’єднання. Центральна МТС компанії знаходиться в Роїщі. Директор департаменту аграрного проекту «ІМК» – кандидат сільськогосподарських наук Володимир Старостишин. А.Ю.Ясинський нагороджений Почесною грамотою Президента України (2001), Почесною грамотою Чернігівської обласної ради (2000, 2006), Почесною грамотою Чернігівської облдержадміністрації та Чернігівської обласної ради (2003), Почесною грамотою Чернігівської облдержадміністрації (2004, 2010).

*90 років від дня народження Мринського Михайла Калістратовича (02.01.1926 – 2006) – уродженця с. Новий Биків (Бобровицький район). Від батька успадкував любов і здібність до всяких механізмів. Коли почалась війна, йому було 15 років. Просився на фронт, але за станом здоров’я не потрапив. Вдома пережив усі тяготи окупації. В 1946 р. вступив на факультет агрономії та ґрунтоведення Київської сільгоспакадемії. По розподілу поїхав до Казахстану – два роки працював у Північно-Уральській Прикаспійській агролісомеліоративній експедиції. За цей час отримав першу відзнаку – подяку та премію «сімсот рублів». У 1954 р. повернувся на Чернігівщину, уже з сім’єю, став головою колгоспу «Червона зірка» у Ведильцях. Пропрацював на цій посаді 26 років. За цей час колгосп став мільйонером, у селі з’явилося електричне світло, радіовузол, зводились будинки, відкрилась грибоварня, льонозавод, збудовано середню школу, люди вперше побачили телевізор. На фермі вперше застосували доїльні установки карусельного типу, електропастухи, зрошуване культурне пасовище, диспетчерський пункт. Михайло Калістратович передавав досвід льоноводства, нагороджений багатьма державними нагородами. Виростив троє дітей, діждав шістьох онуків і двох правнуків.

8 січня - 60 років від дня народження Масюка Олексія Сергійовича (08.01.1956) – заслуженого працівника сільського господарства України (1997), голови КСП «Україна» (СТОВ «Урожай») с. Довжик. Народився в с. Ковпита. Нагороджений Почесною грамотою Чернігівської облдержадміністрації (2010).

10 січня - 70 років тому (1946) - у Черниші після війни відновлено роботу колбуду (завідуючий Кондратенко).

16 січня - 5 років тому (2011) в с. Старий Білоус завітав депутат Верховної ради України Корж Віталій Терентійович.

18 січня - 90 років від дня народження Блажкуна Андрія Федоровича (18.01.1926 – 27.11.1944) – уродженця села Ведильці. В 1944 році вісімнадцятирічним юнаком пішов на фронт захищати Батьківщину. Воював на 2-му Українському фронті. Загинув 27 листопада 1944 року при звільненні Угорщини. Похований в Будапешті. За мужність і героїзм, виявлені в боях з нациськими загарбниками гвардії рядовому Андрію Федоровичу посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. В селі Ковпита Чернігівського району Чернігівської області на Алеї Героїв встановлений пам’ятний стенд А. Ф. Блажкуна.

19 січня - 85 років тому (1931) – Седнівська сільська рада розглядає питання про будівництво водогону. Зазначається, що побудований раніше для подачи води "таран (гідравлічний) може подати лише 500 - 600 відер на добу, що задовольняє потребу лише на 15%". Визнається, що у Седневі необхідно збудувати підприємство з механічним двигуном та приєднати до електромережі водогін та млин. Постановили будувати водогін за проектом київської контори "Меліосоюз".

21 січня - 70 років від дня народження (1946) Новодід Валентини Петрівни – народної майстрині (вишивка) села Ладинка, активної учасниці місцевого клубу «Берегиня».

25 січня - 45 років від дня народження Гаєвської Лідії Олександрівни (1971) – народилася в с. Ладинка Чернігівського району. У 1993 році закінчила Чернігівський державний педагогічний інститут ім. Т.Г. Шевченка, за фахом вчитель початкових класів. Закінчила магістратуру Чернігівського державного технологічного університету за спеціальністю «Державна служба». Педагогічну діяльність розпочала вчителем початкових класів в Олишівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів, де пропрацювала з 1994 по 2007 рр. З 2007 по 2010 рік працювала заступником начальника відділу освіти Чернігівської райдержадміністрації. З 2010 по березень 2012-го – начальником відділу освіти Чернігівської райдержадміністрації. З 2012 по 2015 рік працювала на посаді заступника голови Чернігівської районної державної адміністрації. Лауреат обласного конкурсу «Жінка року–2011».

*40 років від дня народження Новик Володимира Анатолійовича (25.01.1976) – народився в с. Дніпровське, науковий співробітник Інституту геологічних наук НАНУ.

29 січня - 60 років тому (1956) у селі Черниш створена первинна організація ДТСААФ.

31 січня - 95 років від дня народження Лисенка Василя Федоровича (31.01.1921) – народився в с. Анисів, працював завідувачем машинно-тракторним парком Анисівського сільгосппідприємства, Заслужений працівник сільського господарства України, має державні нагороди.

*85 років від дня народження Петрика Петра Васильовича (31.01.1931), головного лікаря М.– Коцюбинського тубдиспансеру та районної лікарні (1963-1989), в 1981 році нагородженого орденом «Знак Пошани».

95 років тому (січень 1921) - у Седневі організовано кооперативно-споживче товариство (у 1930 - голова Кожем'яко).

20 років тому (січень 1996 ) – Почесною грамотою райдержадміністрації нагороджено виконком Рудківської сільської ради за раціональне використання земельних ресурсів у 1995 році.

ЛЮТИЙ

5 лютого – 50 років від дня народження Геращенка Віктора Михайловича (05.02.1966 р.н.). Народився в с. Дніпровське. Очолював обласне підприєство ВАТ «Облтеплокомуненерго» 2002 – 2004), комунальне підприємство«Чернігівське тролейбусне управління» (2004 – 2008), начальник обласного управління житлово-комунального господарства Чернігівської обласної державної адміністрації (2011), заступник голови Чернігівської обласноїдержавної адміністрації (2012 – 2014).

17 лютого – 95 років від дня народження (1921 р.н.) Кондакова Івана Івановича – керівника підпілля в с. Киїнка в роки Другої світової війни (червень – вересень 1943 р.)

20 лютого – День Героїв Небесної Сотні.

24 лютого – 100 років від дня народження Бондаря Олександра Панасовича (1916 – 1943) – гвардії капітана, командира ескадрильї 590-го штурмового авіаційного полку 2-ї штурмової авіаційної дивізії 16-ї повітряної армії Центрального фронту. У складі ескадрильї брав участь у боях під час звільнення Чернігівщини від нацистських окупантів. Йому посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Похований в с. Юр’ївка (Мохнатинська сільська рада). На могилі встановлено погруддя героя. Його ім’ям названо вулиці в Чернігові і Юр’ївці.

БЕРЕЗЕНЬ

1 березня – 150 років (1.03.1866 – 29.01.1918) від дня народження Каллаша Володимира Володимировича – українського літературознавця, фольклориста і бібліографа, який народився на хуторі Якубівка поблизу с. Слабин. Автор праць «Н.В. Гоголь в воспоминаниях современников и переписке»,«Нотатки про Пушкіна», «Палій і Мазепа в народній поезії», «Насвітанку нашого реалізму».

8 березня – 70 років від дня народження (1946 р.н.) Гнатенко Варвари Яківни – жительки с. Янівка (з 1947 р. – с. Іванівка) нагородженої орденом “Материнська слава” І-го ст.

– 45 років тому (1971 р.) – Народний хор с. Халявин здійснив свійперший виступ.

10 березня – 155 років з дня смерті Шевченка Тараса Григоровича (1814 – 1861) – великого українського поета і художника. У 1843, 1846, 1847 і 1859 роках відвідував Чернігівщину. Перебуваючи у Седневі, Тарас Григорович жив у садибі Лизогубів. Працював над «Кобзарем», малював седнівські краєвиди, зокрема картини «Коло Седнева», «В Седневі», «Чумаки серед могил». У 1847 р. написав поему «Осика» («Відьма»), передмовудо нового видання «Кобзаря», переписав в окремий зошит збірку «Три літа».

26 березня– 60 років від дня народження Бабинця Володимира Васильовича (26.03.1956 р.н.).Працював учителем трудового навчання в Старобілоуській школі, в 1979 – 1986 рр. – учителем фізики та трудового навчання в Радянськослобідській школі. В 1986 – 1987 рр. – директор Мньовської школи, а в 1987 – 1992 рр. – директор Пакульської школи. З 1992 р. – завідувач відділу освіти Чернігівської районної державної адміністрації. З 2003 р. – директор Редьківського НВК.

45 років тому (1971 р., березень) – композитор Платон Майбородаі поет Олекса Ющенко були гостями Ладинської громади.

30 років тому (1986 p., березень) – створено колектив художньої самодіяльності при будинку культури селища Седнів.

КВІТЕНЬ

2 квітня – 80 років від дня народження Темчура Анатолія Івановича (1936 - 2015) – головного лікаря ЦРЛ (1978 – 1989 рр). Уродженець с. Сальне Носівського району Чернігівської області. В 1959 р. закінчив Київський медичний інститут і того ж року прийшов в ЦРЛ – на посаду лікаря-стоматолога, хірурга. З 1970 р. – заступник головного лікаря по медичній частині, з 1974 р. – завідуючий хірургічним відділенням. 16.05.1978 призначений головним лікарем Чернігівського району. З 1989 р. – завідуючий хірургічним відділенням ЦРЛ. Відмінник охорони здоров’я, нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2009), медаллю «Ветеран праці», заслужений лікар України. Його стаж роботи в ЦРЛ – 51 рік. Жителі району знають Анатолія Івановича, найперше, як прекрасного хірурга.

4 квітня – 60 років від дня народження (1956 р.н.) протоієрея, настоятеля храму Різдва Пресвятої Богородиці (селище Олишівка) о.Іоана (Горобець Іван Григорович). В часи гонінь на віру і церкву атеїсти намагались отримати від церковної споруди практичну вигоду, що призводило до все більшого її руйнування. Була тут і електростанція, і лазня. Відроджувати до життя багатостраждальний храм випало на долю отця Івана. У 1992 році до Чернігівського єпархіального училища приїхали три олишівські жінки і сказали: хочемо самі вибрати собі священика. І вказали на отця Івана. Так Олишівка стала його першим приходом, а селище вважає отця першим своїм священиком. Але його зустріли голі обідрані стіни без підлоги і стелі, а на даху, замість хреста, росла берізка. Все, що є зараз в церкві – робота рук самих парафіян. Справжньою «візиткою» храму Божого є чудовий іконостас – тонко різьблені із липового дерева царські ворота і 18 ікон.

9 квітня – 45 років з дня смерті Балики Дмитра Андрійовича (9.09.1894 – 9.04.1971) – професора, відомого українського бібліотекознавця, бібліографа. Народився у Седневі.

10 квітня – 60 років тому (1956 р.) згідно з наказом № 51/а по райздороввідділу відкрито Бобровицьку лікарню на 15 ліжок. Згодом, у зв’язку з ліквідацією Чернігівського райздороввідділу, цей лікувальний заклад реорганізовано у Центральну районну лікарню на 50 ліжок. На посаду головного лікаря ЦРЛ призначено лікаря 1-ї категорії, Заслуженого лікаря УРСР (1967 р.) Мєднікову Алевтину Іванівну (31.03.1922 – 18.02.2006).

24 квітня – 90 років від дня народження Чумака Миколи Сергійовича (1926 – 2015) – військового лікаря в роки Другої світової війни. Багато років працював головним лікарем Андріївської лікарні. Своїм гуманним та щирим ставленням до хворих заслужив загальну повагу громади.

26 квітня - 30 років (1986 р.) з часу аварії на ЧАЕС.

ТРАВЕНЬ

3 травня - 55 років від дня народження Пінчук Тетяни Володимирівни (1961 р.н.) – заслужений працівник сільського господарства України (1999), народилася в с. Анисів, з 1982 р. працює дояркою ксп ім. Герасименка с. Анисів. Посвідчення і почесний знак їй вручив Президент України Л.Д. Кучма.

Буктрейлер по творчості Надії Галковської "Люблю життя" 10 травня - 65 років від дня народження Галковської Надії Миколаївни (1951 р.н.) – поетеси, педагога, громадського діяча і жінки, для якої любов до рідного краю, свобода, вірність, духовне піднесення й оптимізм є головними пріоритетами. Відома не лише в районі, але й далеко за межами України перш за все, як автор слів знаменитої пісні «Козачка», популярність якої не згасає вже друге десятиліття. Пісня написана під час культу- рологічного походу «Козацькими шляхами», що відбувся напередодні здобуття Україною незалежності у липні 1991 року. Пісенні твори поетеси почали звучати ще у кінці 70-х рр., наприклад, «Заквітчалась моя Україна» у виконанні народного хору «Десна» (музика Л. Хатуна). Це був республіканський дебют поетеси. «Чернігівська Козачка», як часто називають Надію Миколаївну земляки, відбулася також як педагог, завдяки поєднанню двох освіт – музичної (Чернігівське музичне училище ім. Л.М. Ревуцького) та філологічної (Київський Державний університет ім. Т.Г. Шевченка). З 1971 р. працює в Радянськослобідській, згодом Рудківській школах, долучає сільських дітей на уроках української та світової літератури до прекрасного шляхом музики і поезії у творчому ключі сучасних європейських методологій. Свій професійний життєвий ритм Надія Галковська доповнює і збагачує громадською діяльністю: сількор Чернігівської районної газети, учасник художньої самодіяльності, одна з фундаторів оновленої чернігівської «Просвіти», літературної спілки «Чернігів», як депутат Чернігівської районної ради (2006), підтримала ідею створення районної організації Спілки краєзнавців і виявляє активність в галузі досліджень забутих сторінок місцевої історії. Зокрема, за її участі разом з Оленою Малишко-Березовською та керівництва району й громади села Старий Білоус було засновано музей – садибу П.Г. Березовського (Старобілоуський історичний комплекс) (2011). За роботу в цьому музеї нагороджена Подякою Чернігівської обласної державної адміністрації (2013). І все ж найпотужнішим джерелом оновлення і самовдосконалення Надія Миколаївна вважає творчий процес. Нові й нові вірші поетеси з’являються на сторінках місцевої і центральної періодики, на інтернет-сайтах. Збірник поезій «Козачка» приваблює й досі композиторів. У авторських перекладах Надії Галковської з італійської, французької, англійської мов звучать українські тексти світових шедеврів, які виконують сучасні артисти. З легкої руки поетеси наш Чернігівський район називають «Перлиною Українського Полісся». Яскравою подією став вихід у світ її нової книги «Козацькими шляхами» (2012). Збірник історико-фантастичних новел оцінений як «Книга року» в номінації «проза», і презентований у Національному Музеї Т.Г. Шевченка в Києві. Надія Галковська – лауреат престижних премій і конкурсів: «Пісенний вернісаж», Чернігівська обласна літературна премія ім. Б. Грінченка, міжнародна педагогічна премія ім. Марії Фішер-Слиж (Канада), Всеукраїнський рейтинг «Шлягери ХХ ст. Працює вчителькою в середній школі с. Рудки Чернігівського р-ну.

16 травня - 120 років тому (1896 р.) - "Черниговские губернские ведомости" повідомляли: "по совершении богослужения в церкви св. Воскресения, был совершен крестный ход из церкви на Базарную площадь, где возле особо-устроенной арки, украшенной вензелями, флагами и гирляндами из зелени, было отслужено соборное торжественное Господу Богу молебствие при громадном стечении местных жителей, учеников и учениц Седневской народной школы и прибывших на волостной сход казаков и крестьян Седневской волости.

18 травня - 25 років з дня смерті нашого земляка Антона Гурійовича Верьовки (20.07.1905 -18.05.1991) - організатора українського народного хору "Світанок" в селі Моргуличі, рідного брата всесвітньовідомого Григорія Верьовки. Треба любити всіх людей, тоді й тобі буде добре» – таким було життєве кредо Антона Гурійовича.

- 25 років з дня смерті Олександра Васильовича Савченка-Більського (23.11.1900-18.05.1991) – відомого художника, уродженця Олишівки, нащадка козацько-старшинського роду. Живопису і графіки навчався в Київському художньому училищі та Українській академії мистецтв. В роки громадянської війни емігрував спочатку до Туреччини, потім перебрався до Франції. У Марселі його відразу ж зарахували до Академії мистецтв, але художник мусив спочатку заробляти на навчання – тяжко працював на будівництві, на залізниці. Зібравши певну суму, переїхав до Парижа. Там налагодив зв’язки з земляками, увійшов до «Паризької групи українських митців». У 30-40-х роках плідно працював у портретному, пейзажному жанрах, ілюстрував книги, зокрема паризьке видання «Мойсея» І. Франка. Разом з членами Асоціації Незалежних Українських Митців (М. Глущенко, В. Хмелюк, М. Андрієнко, Ф. Кричевський, М. Борачок, Р. Турин) восени 1931 року взяв участь у І-й виставці АНУМ у Львові. Представив свої роботи і на наступній спільній виставці українських, французьких та італійських митців 1933 року у Львові та у світовій виставці в Чікаго в павільйоні «Україна» того ж року. Савченко-Більський створив власний стиль у художньому мистецтві, володів численними техніками – рисунок олівцем, тушшю, пастель, офорт, пошуар, гуаш і олія. Графіки навчався у великих учителів Ф. Кричевського і Г. Нарбута, їхні ідеї універсалізму в мистецтві збагачував власним баченням.

19 травня - 70 років від дня народження Любчика Івана Івановича (1946–1973) – народився в с. Старий Білоус. Сухі анкетні дані небагато можуть розказати про поета, тому пропонуємо уривок нарису Станіслава Реп’яха «В зірницю закоханий»: «Іван любив усе нове. І не тільки любив. Він творив його, будував. Йшов туди, де було важко, йшов туди, де без нього не могли обійтися. По закінченню Чернігівської середньої школи № 4 вступив до Харківського авіаційного училища, одержав диплом з відзнакою і попросився на службу в Уссурійску тайгу. Нелегкі випробування випали на його долю. Але вони не розчарували юнака, а загартували його, зробили духовно сильним, мужнім. На жаль, за станом здоров’я Іван не міг більше залишатися в авіації і повернувся до рідного міста. Їздив по колгоспах і радгоспах, ремонтував техніку. Якось він зайшов до редакції обласної газети «Комсомолець Чернігівщини», де я тоді працював. Поклав на стіл зошит з віршами. …вірші хвилювали. Одразу було видно, що Іван Любчик – людина надзвичайно чесна, яка глибоко і серйозно зневажає будь-яку фальш. Поезія Івана Любчика несе в собі глибоку думку, мудрий роздум, іноді, здавалося б, прозову логіку, але все це зігріте вогнем полум’яного серця трударя. І хоч багато його віршів оспівують рідне Полісся, зачаровану Десну, поетові було притаманне розуміння планетарних проблем. Поет встиг сказати нам немало, але, на жаль, він не встиг сказати свого останнього слова. У віршах. У житті він його сказав – намагаючись врятувати державне майно, Іван Любчик трагічно загинув. Залишився цех, виплеканий його руками, залишився сад, який він садив разом із друзями по роботі, залишився новий завод, де він працював останнім часом, залишились книги віршів «Главная улица» і «Взлетная полоса». У всьому цьому залишився він сам, Іван Любчик – робітник і поет, завжди неспокійний і схвильований, добрий і чуйний, закоханий в рідну землю і вранішню зірницю».

22 травня - 60 років від дня народження Мартиненко Надії Володимирівни (1956 р.н.) – української художниці, яка народилася в с. Товстоліс.

Сама художниця згадує : «Після закінчення школи спробувала вступити до Київського художнього технікуму – не вийшло без підготовки, я ж в селі жила. Тому поїхала в Седнів, в Дім творчості художників, сказала: хочу займатися живописом, навчіть, підкажіть! Потім два роки відвідувала художню студію в Києві. Без столичної прописки не могла знайти роботи, тому днями ходила вулицями, писала етюди. Мені, звичайно, допомагали батьки. А потім вступила до Кримського художнього училища, на відділ живопису».

Випробовуючи різні сучасні напрямки, художниця зберегла світосприйняття в межах фігуративного мистецтва. На полотнах цілком впізнається відображення «реального світу», але наголос скерований на відчуття кольору і форми. Її живопис відображає асоціативне сприйняття оточуючого світу через спогади і емоції художниці. У стилістичній мові відчутні сліди таких напрямків як імпресіонізм, постімпресіонізм та інші.

Загадкові жіночі образи художниця інтегрує в картинне середовище за допомогою контрастів, світла і тіні, створюючи цікаві, живописні ефекти, а своєрідний філософський зміст художниця вбачає у створенні полотен на релігійну та національну тематику.

"Душа Славянская" - выставка художницы Надежды Мартыненко В Чернігові художниця презентувала дві персональні виставки «Душа слов'янська», «Вінок–вінець–очіпок» - основна тема – головні жіночі убори, які носили в різних регіонах України, починаючи з періоду Київської Русі. Її картини прикрашають стіни кафе «Предслава».

З 2005 року є членом Спілки художників України. Її твори знаходяться у приватних колекціях, музеях України та зарубіжжя.

27 травня - 80 років від дня народження Лисенка Олександра Степановича (1936-2000) – народився в с. Анисів, обіймав посаду голови Чернігівської обласної ради (1991–1994), з квітня 1994 р. заступник голови обласної ради. Займався питаннями ефективності діяльності місцевих рад, соціально-економічним розвитком території.

60 років тому (1956 р., травень) – в с. Новий Білоус відкриті нове приміщення дитячих ясел.

55 років тому (1961 р., травень) – у Левковичах збудовано нове приміщення клубу.

50 років тому (1966 р., травень) – районна газета повідомляє, що два місяці тому в с. Боромики прийшов струм від державної електромережі.

ЧЕРВЕНЬ

1 червня - 75 років від дня народження Кондрашевського Анатолія Миколайовича (1941-14.09.2011) – народився у Шестовиці, Заслужений артист України. Керівник народного ансамблю «Дивосвіт», балетмейстер, член Національної Всеукраїнської спілки музичних діячів України. Артист дуету «Неопалима купина». Член товариства «Чернігівське земляцтво» у Києві.

5 червня - 65 років тому (1951 р.) – розпочав роботу Олишівський цегельний завод.

- 75 років від дня народження Ребенка Миколи Михайловича (5.06.1941–2.04.1999) – Героя Соціалістичної праці (1972), ланкового механізованої бригади по вирощуванню картоплі в колгоспі «Авангард», що в с. Іванівка. Його механізована ланка вирощувала рекордні врожаї, слава про успіхи колективу ширилась на всю країну.

8 червня - 25 років тому (1991 р.) – у с. Ягідне запрацювала АТС на 100 номерів.

11 червня - 55 років від дня народження (1961 р.) Н.М. Дорошенко – місцевої поетеси, уродженки с. Старий Білоус.

16 червня - 75 років від дня народження Лося Олександра Микитовича (1941 р.н.) – спортсмена, чемпіона України, який народився в с. Количівка, першим на Чернігівщині завоював звання майстра спорту СРСР з автомобільного спорту.

16 червня - 60 років тому (1956 р.) відкрито новий цегельний завод у селі Мньов.

19 червня - 85 років з дня смерті Максима Загривного (20.02.1893–1931), уродженця села Козел, борця за за незалежну соборну Україну першої третини XX століття, українського патріота-соборника, військовика і поета із Чернігівщини, якого навіть більше знають як поета під літературним псевдонімом Максим Грива. Воював на фронті як старшина (офіцер) в лавах Армії Української Народної Республіки, був поранений.

- 25 років (1991) від дня народження Дахна Олександра – члена юнацької збірної України з біатлону, який народився в с. Халявин. У 2010 році на чемпіонаті світу з літнього біатлону виборов срібну медаль. Цьому успіху передували перемоги на обласних та Всеукраїнських змаганнях, здобуте в наполегливій боротьбі звання чемпіона України серед ровесників.

21 червня - 80 років від дня народження Музичука Івана Пилиповича (1936 р.н.) – заслуженого агронома України. З 1960 р. працював агрономом та головою колгоспу с. Терехівка (1982–1994). За час його роботи в господарстві застосовувались високопродуктивні технології виробництва рослинницької продукції і технічних культур, навчали спеціалістів, механізаторів і тваринників. В результаті досягли значного зростання урожайності зернових, високих врожаїв волокна і насіння льону-довгунця.

24 червня - 150 років від дня народження Погоди Єфросинії Іванівни (1866 р.) - відомої земської вчительки Чернігівського повіту. Закінчила курс Чернігівського єпархіального жіночого училища. Службу розпочала 17 січня 1884 року в селі Неданчичах. В 1886 році перейшла у Пльохів, а з 1 липня 1887-го – в Брусилів. З 27 вересня 1899 року і до виходу на пенсію 4 вересня 1925 року беззмінно вчителювала в Роїщі.

70 років тому (1946 р., червень) – Президія Верховної Ради України своїм Указом від 10.06.1946 р. внесла такі зміни в назви сільрад і населених пунктів Чернігівської області по Чернігівському району: село Сядричі іменувати село Деснянка і Сядричівську сільську раду – Деснянська.

85 років тому (1931 р., червень) - Седнів серед перших у районі за темпами суцільної колективізації.

ЛИПЕНЬ

11 липня - 60 років святкує Сидоренко Володимир Андрійович (11.07.1956 р.н.) – працював головою колгоспу с. Андріївка (1988 – 1992), перший заступник голови Чернігівської райдержадміністрації (1992 – 2001), голова Чернігівської РДА (2001 – 2005), начальник Фонду комунального майна Чернігівської обласної ради.

16 липня - 20 років тому (1996 р.) – відкрито нове приміщення школи в с. Количівка.

17 липня - 75 років тому (1941 р.) в с. Старий Білоус народилася Мурашко Валентина Іванівна – працювала зав. клубом з 1960 по 1976 р. За її ініціативою в 1965 р. був встановлений обеліск загиблим воїнам; з 1986 по 1990 р. була організатором газифікації с. Старий Білоус.

20 липня - 65 років від дня народження Сапона Володимира Миколайовича (1951 р.н.). Народився в с. Рудка. Заслужений журналіст України, краєзнавець і поет. Член літературної спілки «Чернігів», з 2004 р. член Національної спілки письменників України. Перші вірші написав і опублікував ще навчаючись у восьмому класі. Закінчив філологічний факультет Ніжинського педагогічного інституту ім. М.В. Гоголя. Працював у багатотиражці «Будівельник» та обласних газетах «Гарт», «Деснянська правда». Вірші Володимира Сапона публікувалися в літературних журналах «Дніпро», «Прапор», «Ранок», альманах «Поезія», «Вітрила», у збірках «Зірка на пілотці» (1985) та «Замкова гора» (2001), перекладалися іноземними мовами. У 1994 р. вийшла книжка «Над битим шляхом століть», де автор вперше узагальнив відомості про історичне минуле Чернігівського району. Видав збірку віршів для дітей «Лісова аптека». Пише історичні оповідання та краєзнавчі нариси, які вийшли окремими книгами: «Мандрівка по вертикалі», «Призабуті стежки сіверянської Кліо» (2003), «Чернігів древній і сучасний» (2003), «Седнів» (2004), «Таємниці назв наших міст і сіл». Лауреат премій імені Олекси Десняка, Василя Блакитного та Михайла Коцюбинського (2004). Співпрацює, як член редколегії, в журналах «Літературний Чернігів» та «Десна» (Брянськ).

24 липня - 15 років тому (2001 р.) – в с. Брусилів відзначався 100-річний ювілей Михайлівської церкви. На святі був присутній вікарій Чернігівської єпархії єпископ Амросій та священнослужителі Чернігівського, Ріпкинського та Менського районів.

31 липня - 90 років від дня народження Буренка Іллі Івановича (31.07.1926 р.н.). Народився в с. Ковпита, 17-річним юнаком став учасником бойових дій на фронтах Другої світової війни. Воював рядовим солдатом на 1-му Українському фронті. Визволяв міста Прагу, Вену. Має нагороди: орден Вітчизняної війни ІІ ступеня (1985), орден «За мужність», численні медалі. В мирний час працював у ліспромгоспі.

90 років тому (1926 р., липень) в Олишівці почала працювати районна пошта.

20 років тому (1996 р., липень) – Рудківська футбольна команда «Юність» стала володарем кубка спортивного товариства «Колос».

СЕРПЕНЬ

5 серпня - 15 років з дня смерті Білого Михайла Уляновича (12.11.1922–2001) – уродженця с. Москалі, вченого зі світовим ім’ям, доктора фізико-математичних наук, заслуженого діяча науки і техніки України, член-кореспондента, професора, заслуженого діяча науки і техніки Каракалпакії, почесного доктора Дебреценського та Лейпцигського університетів. Автор понад 30 визначних відкриттів і розробок у галузі електроскопії, зокрема, люмінесценції неорганічних речовин. З 1970 по 1985 рр. працював ректором Київського Національного університету імені Т.Г.Шевченка.

6 серпня - 65 років Паньку Миколі Леонідовичу (1951 р.н.). Очевидно, він найбільш титулований серед художників народного декоративного мистецтва, наших земляків. Микола Леонідович, уродженець с. Роїще, різьбяр по дереву, член Спілки художників СРСР та України, Заслужений майстер народної творчості УРСР (1987). Лише один перелік його високохудожніх виробів зайняв би чимало місця. Це набір іграшок «Дитинство», «Весільний» набір, гарнітур «Славутич», дерев’яні тарелі з барельєфами (на одній такій барельєф Ю.О. Гагаріна), скринька «Зоряна», скринька-книга, і багато-багато інших прекрасних речей. Майстер продовжує плідно працювати, своїми новими, свіжими ідеями дарує дереву друге життя.

11 серпня 2001 p. 15 років тому - районна газета "Наш край" друкує матеріал "Село на нашій Україні. Седнів".

23 серпня 1941 р. 75 років тому Чернігівщина стала ареною боїв. Оборону на лівому березі Дніпра тримала 5-а армія Південно-Західного фронту під командуванням генерал-майора М.І. Потапова. 29 серпня після запеклих боїв з нерівними силами противника радянські війська залишили Седнів. В результаті наступу німецьких військ на обох флангах 5-ї армії, переправи на Десні опинилися під загрозою захоплення і були знищенні. 5-а армія потрапила в оточення. Починаючи від 8 вересня, кілька діб тривали жорстокі бої поблизу сіл Андріївка (три дивізії – 215-а моторизована, 195-а та 193-я стрілецькі, які потрапили в оточення, просувались до Десни та вийшли в ліси південніше села), Шестовиця та Киїнка (тут між селами загинула більша частина особового складу 45-ї та 62-ї стрілецьких дивізій; у 2005 р. відкрито пам’ятний знак). Лише 200-а стрілецька дивізія змогла прорватися крізь вороже кільце до понтонного мосту поблизу с. Слабин. Під час оборонних боїв з частинами 5-ї армії взаємодіяли катери Пінської річкової флотилії (у Ладинській затоці Десни були затоплені монітор «Смоленськ» та два катери; пам’ятний знак знаходиться неподалік одного з корпусів санаторію «Десна») та бронепоїзд № 15 (діяв у районі сіл Піски та Виблі). (Джерело: .Літопис доль та днів минулих. – С. 182-183).

27 серпня - 50 років від дня народження Навозенко Людмили Єгеніївни (1966). Працює на посаді завідуючої Мохнатинської бібліотеки-філії Чернігівської ЦБС з 1983 р. Закінчила Київський державний інститут культури. За багаторічну бездоганну працю відзначена Почесними Грамотами та Подяками.

28 серпня - 65 років від дня народження Чистюк Ганни Василівни (1951 - 1994) – колишньої завідуючої Брусилівською сільською бібліотекою (з 1973 по 1994 рр.). Трагічно загинула.

29 серпня - 60 років від дня народження Макеєнко Любові Іванівни (1956). Працює на посаді завідуючої Старобілоуської бібліотеки-філії Чернігівської ЦБС з 1978 року. За багаторічну працю відзначена Почесними Грамотами та Подяками.

30 серпня - 75 років тому(1941 р.) – села Черниш та Клочків окуповані німецько-фашистськими окупантами. Під час окупації у Черниші знищено 3 чоловіка, спалено 41 хату, у німецьке рабство вивезено 70 чоловік; у Клочкові – 20 чоловік, 19 хат, вивезено 70 чоловік.

75 років тому (1941 р., серпень) – в с. Лукашівка зібрався Чернігівський підпільний обком. Звідси почав він організовувати партизанську боротьбу з нациськими окупантами.

75 років тому (1941 р., кінець серпня) - села Смолин, Анисів зайняли окупаційні нацистські війська, зруйнували і спалили церкву, школу, бібліотеку і весь книжковий фонд.

65 років тому (1951 р., серпень) – Селянсько-Слобідську та Жукотківську сільські ради об’єднано в одну Жукотківську сільську раду з центром в с. Жукотки.

15 років тому (2001 р., серпень) – директор Іванівської школи О. І. Лазаренко на районному урочистому зібранні до 10-річниці незалежності України нагороджена пам’ятною медаллю.

ВЕРЕСЕНЬ

6 вересня - 75 років тому (1941 р.) – село Ведильці окуповано німецько-фашистськими загарбниками. Майже все доросле населення, понад 300 чоловік, мали зв’язки з підпільниками, партизанами, виконували їхні завдання.

10 вересня - 5 років тому (2011 р.,) в селі Старий Білоус в відродженій садибі-музеї Березовського проходила науково-практична конференція «Перша світова війна: підсумки

13 вересня - 135 років (1881- 5.11.1965) тому в с. Козел (нині М.-Коцюбинське) народився Дуз-Хотимирський Федір Іванович - український радянськийшахіст, майстерміжнародного класу. В юності 4 рази ставав чемпіоном Києва (1900, 1902, 1903, 1906). Брав участь в чотирьох Всеросійських турнірах, декількох міжнародних турнірах (в Петербурзькому міжнародному турнірі 1909 відмічений спеціальним призом— виграв партії у обох переможців- А.Рубинштейна та Ем. Ласкера), в п’яти чемпіонатах СРСР, бронзовий призер у 1923 і 1927 рр. Заслужений майстер спорту СРСР(1942). Нагородженийорденом «Знак Пошани»(1957). У 1976-1981 рр. були проведені чотири шахові меморіали на честь Ф. Дуз-Хотимирського.

16 вересня - 100 років від дня народження Герасименка Андрія Степановича(1916 – 26.02.1984). Народився в Анисові, після закінчення початкової школи працював в колгоспі спочатку рядовим колгоспником, а з 1936 р., після закінчення курсів бригадирів, бригадиром колгоспу. З перших днів Другої світової війни бере участь у боях на фронтах війни. За бойові заслуги нагороджений медалями «За відвагу», «За бойові заслуги» та ін. З 1946 р. працював головою колгоспу “Всесвітній Жовтень”, Герой Соціалістичної Праці (1958).

- 65 років від дня народження Гребницької Ольги Іванівни (1951 р.н.) – вчителька-україністка, Педагог з великої літери. Дівоче прізвище Андросенко. Народилася в с. Іванівка.

30 вересня - 195 років тому (30.09.1821 - 22.02.1855) народився Мірошников Григорій (Гриць) Акиндинович- родом із села Кучинівка Городнянського повіту, прибув у Седнів із старцями на початку 30-х рр. XX ст.: "В Седневе жил и умер человек Божий... В особенную известность у жителей местечка он вошел лет за десять до своей смерти. В известность и почти во всеобщее доверие вошел он честною и примерно праведною жизнью своею, а потом проницательностью своего ума и знанием тайн сердечных, а иногда и будущаго". Серед людей його називали Божою людиною, Грицем Золотюсеньким, юродивим Григорієм Седнівський.

165 років тому(вересень, 1851 р.) в Олишівці на місці згорілої збудована та освячена нова будівля церкви Різдва Пресвятої Богородиці.За часів Радянської влади у 1920 році її було закрито. 1999 р., січень – районна газета пише: «В 1992 році до Чернігівського єпархіального училища приїхали три олишівські жінки і сказали: хочемо самі вибирати собі священика. І вказали на отця Івана. Відроджувати до життя багатостраждальну церкву Різдва Богородиці випало на долю отця Івана (Горобця). В приміщенні церкви були і електростанція, і лазня, і просто пустка. Голі обідрані стіни без підлоги і стелі, а на даху, замість хреста, росла береза. «Проте Дух Святий і благодать не покинули церкву, отож я зі своїми прихожанами були певні, що відродимо її для служіння Богу і людям».

55 років тому (1961 р., вересень) – в Боровиках пущено в дію радіовузол.

15 років тому (2001 р., вересень) – введена в дію Снов’янська загальноосвітня школа І-ІІ ступеня після реконструкції колишнього приміщення дитячого садка.



Календарь 2015

Знаменні і пам’ятні дати по Чернігівському району на 2015 рік : календар / Черніг. района організація краєзнавців, Центральна б-ка ЦБС Черніг. району ; уклад. О. І. Іваненко ; ред. І. В. Розумій ; відп. за вип. В. А. Пирковська. – Чернігів, 2014. – 120 с.

«Календар знаменних і пам’ятних дат по Чернігівському району на 2015 рік» має рекомендаційний характер і не претендує на вичерпність. Подано перелік найцікавіших дат з історії та сьогодення населених пунктів Чернігівського району на основні ювілейні дати. Матеріал розміщений в алфавітному порядку назв сільських рад району. Подається спочатку коротеннька історична довідка по кожному населеному пункті, потім перелік основних ювілейних дат. Така форма календаря вибрана для зручності користування сільськими громадами. По місяцях року матеріал поданий на сайті районної бібліотеки Чернігівської ЦБС. Режим доступу: http://crb.edukit.cn.ua/

Посібник стане у нагоді музейним і бібліотечним працівникам, краєзнавцям і журналістам, студентам і викладачам вузів. Практичне застосування викладеного матеріалу можливе під час підготовки та проведення Днів села, ювілеїв та презентації громад у 2015 році.

Календар знаменних і пам'ятних дат по Чернігівському району на 2014 рік

Перелік знаменних і пам’ятних дат по Чернігівському району на 2014 рік

Грудень

-290 років тому в с. Іванівка Чернігівського р-ну народився Д. С. Самойлович (1721-1811)- д-р медицини, видатний вчений 18 ст.

-130 років з дня народження Гребінник Юхима Васильовича (1884-1959), уродженця с. Кархівка, у 1936 році за трудові успіхи в колгоспі був нагороджений орденом Трудового Червоного прапора. Врятував життя дівчинці єврейці, яка малолітньою залишилася без батьків, від переслідувань фашистських окупантів

-115 р. від дня народження Боярченка Степана Трохимовича (1899-1937) – жителя с. Лукашівка, необґрунтовано репресованого, реабілітований у 1958 р.

-100 років тому (1914, 5 грудня) – губернська газета «Черниговская земская неделя» повідомляє: «Санитарное состояние школ. Врач Седневского участка И. Е. Кисель обращает внимание на большое количество худосочных детей с чрезвычайно слабым питаним, с рахитическим сложением, а также указывает на большой процент (90%) учеников с кариозными зубами и высказывает пожелание организовать горячие завтраки при школах и зубоврачебную помощь при участе»

-95 років тому (1919, 21 грудня) – у Лукашівці відбувся сход громадян, на якому приймається резолюція по доповіді про сучасне становище та дезертирство.

-95 років тому (1919, 20 грудня) – у Жидиничах (Червоне) відкрито школу

-1939, грудень (75 років тому) – відновлено діяльність Чернігівського райвиконкому

-70 років тому (1944, 14 грудня) – Седнівська сільська рада нагороджується грамотою Чернігівського облвиконкому за добре поставлену організаційно – масову роботу

-70 років з дня смерті Усатого С. М. (1875-1944) – народився у Седневі, доктор технічних наук (1038), Заслужений діяч наук Азербайджанської РСР (1936), професор вузів у Петербурзі, Києві, Сімферополі. Серед його вихованців – майбутні академіки І. В. Курчатов, К. Д. Синельников

-60 років тому (1954, 19 грудня) – у с. Ковпита відкрито сільську бібліотеку

-60 років з дня народженця Анатолія Сухоноса (07.12.1954 р.), колишнього керівника самодіяльного народного аматорського хору «Полісся», композитора, жителя с. Іванівка

-70 років тому (1944, грудень) – в с. Брусилів відкрито медичну дільницю для обслуговування 5 найближчих сіл

-35 років тому (1979, грудень) – завідуюча очним відділенням ЦРЛ В. П. Литвин була делегатом Всесоюзного з’їзду офтальмологів у Ташкенті.

-35 років тому (1979, грудень) – в с. Довжик відкрито нові провольчий і промтоварний магазин

-35 років тому (1979, грудень) – в с. в с. Роїще відкрився магазин товарів повсякденного вжитку

-20 років тому (1994 р., грудень) – у с. Дніпровське відбулось виїздне засідання комісії Верховної Ради України з питань Чорнобильської катастрофи

Листопад

-210 років з дня народження Андрія Івановича Лизогуба (1804-1864) – підтримував дружні зв’язки з Т. Г. Шевченком

-95 років тому (1919, 4 листопада) - відновив діяльність волосний ревком, голова І. П. Курдюк

-115 років тому (1899 р.) – в с. Черниш народився Бойко Федір Іванович – у 1929 р. очолив новостворене сільгосппідприємство «Нова праця». У 1964 р. його ім’я занесено до книги трудової слави колгоспу

-90 років тому (1924, 1 листопада – 16.01. 2003) – народився Новодід Василь Федорович, заслужений лісовод УРСР. Колишній директор Чернігівського лісгоспу

-85 років тому (1929 р., 10 листопада) – з протоколу засідання жіночого зібрання с. Навози (нині с. Дніпровське): «Ухвалили: заслухавши доповідь т. Тимінської про участь жінки в соціалістичному будівництві, ухвалили жінкам с. Навози брати активну участь в роботі всіх місцевих громадських організаціях, допомагати виправляти усі хиби, прийняти активну участь у проведенні усіх господарчих та політичних компаніях, стати усім жінкам членами кооперації, ліквідувати свою неписьменність щоб усіма засобами допомагати Радянській владі будувати соціалістичне життя, яке остаточно визволить жінку з домашнього ярма»

-85 років тому (1929 р., 21 листопада) – на зборах селян с. Навози (нині с. Дніпровське) ухвалили організувати рибне товариство

-80 років тому (1934, 9 листопада) – в с. Улянівка народився Корма Михайло Іванович, Заслужений працівник сільського господарства України, колишній начальник районного управління с/г

-80 років з дня народження Кирильченко Олександри Іванівни (1934 р.н.) – працювала завідуючою Кархівською сільською бібліотекою, у 1967 р. стала переможцем Всесоюзного огляду на кращу бібліотеку, бібліотеці було присвоєно звання бібліотеки відмінної роботи

75 років тому (1939 р.), 13 листопада колгоспники та інтелігенція с. Старий Білоус зібрались на збори, щоб висунути кандидата до Чернігівської районної Ради депутатів трудящихся. Загальні збори одноголосно ухвалили висунути кандидатом Зубатенка Миколу Васильовича

-60 років тому (1954 р.) – відкрито новий клуб у Василевій Гуті

-55 років тому (1959, 5 листопада) – народився Полуляк М. В., ортопед-травматолог, провідний науковий співробітник Інституту травматології та ортопедії Академії медичних наук України, кандидат медичних наук, уродженець Льгова

-45 років тому (1969 р.) – сільський Клуб с. Боромики одержав звання Клубу відмінної роботи

-45 років тому (1969 р., 9 листопада) – народилася Кузьменко Інна Ігорівна, Заслужений вчитель України, заступник директора по методичній роботі М.-Коцюбинської гімназії

-40 років тому (1974 р., листопад) – телятниця колгоспу ім. Димитрова А. І. Брагінець, колгоспу «Червоний жовтень» тваринники І. Ю. Кириєнко та М. А. Кругляк нагородженні бронзовою медаллю ВДНГ СРСР

-40 років тому (1974 р., листопад) – в с. Ладинка збудоване 2-поверхове приміщення для контори, сільради, відділення зв’язку

-30 років тому (1984, листопад) – в с. Кувечичі відкрито нове приміщення Будинку культури

-25 років тому (1989, 21 листопада) – вирішено відкрити офіційне кладовище в частині урочища Халявинське на місті масових поховань жертв репресій 30-40 років

-15 років тому (1999, листопад) – Чернігівському району вручено Диплом І ступеня і премію 2000 гривень за своєчасне і якісне проведення весняно-польових робіт

Жовтень

-775 років тому (1239, жовтень) – під селом Анисів відбувся перший запеклий опір Чернігівських дружинників татаро-монгольській навалі

-100 років тому (1914, 10 жовтня) – губернська газета «Черниговская земская неделя» повідомляє про нараду «по вопросу о поставке кустарями Черниговской губернии обуви и полушубков для нужд армии… участковый агроном Ф. Ф. Борисенко… ознакомился с сапожным производством и организацией сбыта сапог при помощи кооперативов в Черниговском уезде… Березне и Седневе»

-1919, жовтень – під Седневом бої червоноармійців проти денікінців

-85 років тому (1929 р.) – в с. Черниш народився Кононенко Микола Данилович, бригадир тракторної бригади, нагороджений орденом Трудового Червоного прапора

-90 років тому (1924 р.) у селі Свинь (нині Улянівка) закінчилося будівництво Свято-Вознесенської церкви. Це був один із дуже небагатьох випадків закінчення храму при радянській владі

-90 років тому в (1924 р.) - у с. Смолин Чернігівського району народився А. Н. Шкурко заслужений художник України, лауреат обласної премії ім. М. Коцюбинського

-90 років тому (1924) - відбулася Перша Чернігівська губернська краєзнавча конференція за ініціативою Чернігівського інституту краєзнавства

-90 років тому (1924, жовтень) – головою кооперативного СПО працює Макар Федорович Деркач

-85 років тому (1929 р., 12 жовтня) – на засіданні пленуму сільради с. Шестовиці вирішено утворити трійку по організації нових кооперативних виробничих товариств, розглядаються акти складені на куркулів за нездачу хліба

-65 років тому (1949, 1 жовтня) народився Михайло Михайлович Кубрак (в с. Гальчин Козелецького району). Працював заступником голови райвиконкому, заступником голови РРД з питань будівництва, начальником управління с/г і продовольства, в 2002-голова районної ради

- 65 років тому (1949, жовтень) – в с. Боровики народився Володимир Антонович Вергун, професор, викладач Київського університету

-65 років тому (1949 р., 5 жовтня) в смт. Олишивці народився Матвієнко Костянтин Іванович, автор історико-документального видання «Розкидане каміння збирають»

-60 років тому (1954, 7 жовтня) – Полуботівська і Халявинська сільради об’єднані в Халявинську

-60 років тому (1954, 17 жовтня) – на базі колгоспу с. Халявин створена обласна дослідна станція по вивченню методу обробітку землі Т. С. Мальцевим

- 45 років тому (1969 р.) – в с. Боромики відкрито пам’ятник воїнам односельцям, що полягли в боях за Батьківщину в роки Великої Вітчизняної війни

-45 років тому (1969 р., жовтень) – Мусієнку Григорію Івановичу, агроному колгоспу «Рассвет» присвоєно звання Заслужений працівник сільського господарства УРСР

-40 років тому (1974, жовтень) – район нагороджено Дипломом ВДНГ СРСР першого ступеня за досягнуті успіхи і участь у Виставці

-20 років тому (1994, жовтень) – в смт. Олишівка відкритий перший в області тенісний корт

-15 років тому (1999, 24 жовтня) – урочисто відкрито відновлену Седнівську ГЕС, збудовану в 1950 році

Вересень

-305 років тому (1709 р.) гетьман Іван Скоропадський надає свої маєтності, серед яких була і с. Андріївка, зятю Семену Лизогубу

-225 років тому помер Рігельман Олександр Іванович (1720-1789 рр.) – історик, військовий інженер, географ, генерал-майор, який перебував на службі у імператриці Катерини ІІ до 1782 р. Вийшов у відставку, поселився у маєтку своєї дружини в с. Андріївка. Автор праці «Літописне повіствування про Малу Росію, її народ і козаків взагалі». Жив і помер у селі Андріївка. В 1789 р. похований на цвинтарі спорудженої ним церкви

-150 років від дня народження М. М. Коцюбинського (1864-1913) – класика української літератури. Життям і діяльністю пов'язаний з Чернігівщиною

-115 років тому (1899 р., 26 вересня) – газета «Черниговские губернские ведомости» повідомляє : «14 сентября в с. Ковпыте, Черниговского уезда, в здании земской школы, с разрешения Начальника губернии, была устроена выставка продуктов полученных с огорода той школы… Выставку местные жители осматривали до самого времени закрытия, судя по этому интересу, с которым выставка осматривалась местными крестьянами, нужно допустить, что таковая прошла не безследно, так как дала им возможность убедиться лично, что и они, приложив старание, могут выращивать на своих огородах, виденные ими продукты, в чём помогут им приобретённые их детьми в этом деле знания»

-85 років з дня смерті Казки Аркадія Васильовича (1890-1929) – народився у Седневі, український поет, був заарештований у справі Спілки визволення України, автор збірки поезій «Васильки»

-120 років тому в смт. Седнів Чернігівського району народився Д. А. Балика (1894-1971) – український і російський бібліотекознавець і бібліограф. Закінчив у 1912 р. Чернігівське реальне училище

--115 років з часу відкриття першої земської бібліотеки в с. Пльохів (1899 р.)

-100 років тому (1914 р., 13 вересня) – в М.-Коцюбинському народився Одноворченко Степан Савелійович, Герой Радянського Союзу (1945)

-95 років тому (1919р.) в - с. Андріївці встановлено радянську владу, голова ревкому Ілля Шурупа

-95 років тому (1919 р.) – народився в с. Черниш – Козлов Григорій Іванович (1919-1991 рр.), до війни працював вчителем, пройшов фронтами Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., довгих 23 роки працював головою колгоспу ім. Т. Г. Шевченка (1959-1982). Господарство під його керівництвом стало одним із кращих в районі, обирався депутатом районної та сільських рад, членом райкому та партійної комісії районної партійної організації. Нагороджений багатьма урядовими нагородами за мужність і доблесть в боях з фашистськими загарбниками, орденами та медалями за самовіддану працю: орденом «Знак Пошани» (1976), занесений до районної книги Трудової слави (1972 р.)

-95 років тому (1919 р., 10 вересня) – 14-а Червона армія Лівобережної групи військ зайняла с. Навози (нині с. Дніпровське)

-95 років тому (1919 р., 28 вересня) – в с. Боровики народився Василь Пилипович Навозенко, ветеран Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр. , орденоносець

-75 років тому (1939, 10 вересня) – народилася Арап Катерина Яківна, Заслужений працівник культури УРСР, працювала в районному Будинку культури

-75 років тому (1939 р., 20 вересня) - відбувся мітинг колгоспників артілі «Більшовик» с. Старий Білоус на підтримку трудящих Західної України та Західної Білорусії

-65 років тому (1949, 27 вересня) – приймається рішення Чернігівського облвиконкому про організацію плодоягідного розплідника в с. Іванівка

-60 років тому (1954, вересень) - відбувається радіофікація в Седневі

-60 років тому (1954, 12 вересня) - у Черниші встановлено новий радіовузол, який може забезпечити радіопередачу до трьох тисяч радіоточок. Відбувається радіофікація і в Клочкові

-60 років тому (1954 р., вересень) – радіофікація Брусилова і Кобилянки

-45 років тому (1969, вересень) – Гаєвському Миколі Івановичу, вчителю географії з Олишівки присвоєно звання Заслужений працівник культури УРСР

-20 років з дня смерті уродженця с. Олишівка Лук’янця Віталія Григоровича (1938-1994), художника-графіка, журналіста, колишнього редактора і видавця журналу «Светлояр», автора історичної повісті «Поєдинок Ярослава», картини «Ярославна», «Древній Чернігів» та інших

-20 років тому (1994, 1 вересня) – в с. Киїнка відкрито нове приміщення школи

-15 років тому (1999, 18 вересня) – в центрі с. Ковпита відбулося районне свято присвячене 56-й річниці з дня визволення Чернігівщини від фашистських загарбників. Керівники району урочисто відкрили декоративну криницю. Оздоблював криницю сільський майстер Михайло Артемович Нестеренко

Серпень

-135 тому помер Дмитро Андрійович Лизогуб (1850-1979) – революціонер-народник, один з засновників народницької організації «Земля і воля»

-125 років тому - народився в Анисові Левицький Микола Герасимович (1889-1961) – художник, педагог. Навчався в Чернігівській духовній семінарії, продовжував освіту самостійно (1915); мобілізований до армії (1916); працював вчителем в Анисові; секретарем губнаросвіти та вчителем в школах Чернігова (1927); здав екстерном екзамен на звання викладача малювання та креслення при Строгановському художньому училищі в Москві (1928); працював у бригаді колективізації сільського господарства в Ріпкинському районі (1931); евакуйований в Сумську область, хутір Воздвиженськ, де підтримував тісний зв’язок з партизанами; інспектор Курського облвно (1943); старший викладач креслення і малювання в Курському суворовському військовому училищі (1943-1955). Нагороджений медалями «За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 рр.», «30 років Радянської Армії і Флоту», «За бойові заслуги»

-120 років тому – народився Кириченко Юхим Федорович (1894-1959), член Комуністичної партії з 1931 р. У 1906 р. працював робітником бондарних майстерень, у 1918-1919 рр. – перебував у червоному партизанському загоні, з 1919 по 1922 рр. – член волосного ревкомітету, голова ревкому Седнева, заступник голови робітничо-селянської інспекції Седнівської волості. Сім років очолював сільські ради в Седневі, Халявині, Черниші, Шестовиці. Протягом 1937- 1940 рр. – керуючий райвідділенням «Заготльон». У роки Великої Вітчизняної війни перебував у діючій армії рядовим бійцем. За бойові заслуги нагороджений двома медалями. Після демобілізації з 1994 по 1958 рр. обирався головою сільських рад Седнева, Півців, Котів. Протягом ряду років працював секретарем парторганізації, неодноразово обирався членом Чернігівського райкому партії, депутатом районної ради

-110 років тому (1904, 4 серпня) – «Черниговским уездным комитетом попечительства о народной трезвости» у Седневі відкрита безкоштовна бібліотека-читальня

-85 років тому (1929 р.)– створено колгосп «Нове життя» в с. Боромики

-85 років тому (1929 р., 4 серпня) – на загальних зборах с. Навози (нині с. Дніпровське) обрана комісія по реалізації 3-процентного займу індустріалізації країни

-80 років тому - народився Леонід Іванович Палажченко (1934-1993) в Ромнах Сумської області. У 1966-78 рр. був першим секретарем райкому партії. 1984 – перший секретар Чернігівского обкому партії. 1990-1993 – науковий співробітник Інституту землеробства Української академії сільгоспнаук. Герой Соціалістичної праці. Ордени: Леніна, Трудового Червоного прапора, «Знак пошани». Автор книги «Производственные типы колхозов: Из опыта Черниговского района». – М. : Экономика, 1972. Похований в м. Києві

-80 років тому (1934 р., 25.08) – народився в с. Олишівці Брагинець Микола Олександрович, механізатор колгоспу ім. Кірова, нагороджений орденом «Трудової Слави» ІІІ ступеня

-75 років тому (1939 р.) в с. Старий Білоус відкрито амбулаторію, яка обслуговувала 9 навколишніх сіл. З 1995 р. ФАП

-75 років тому (1939 р., серпень) – у Москві відкрилася Всесоюзна сільськогосподарська виставка. Колгосп «Всесвітній Жовтень» с. Анисів завоював право брати участь у ній, де його представляли тваринники Ганна Степанівна Воскобой, Марія Полужухно, рільник Дмитро Єгорович Лисенко. Вони першими були нагороджені грамотами Виставкому

-75 років з дня народження В. Г. Дрозда (1939 – 2003), уродженця с. Петрушин, відомого українського письменника, лауреата Державної премії України ім. Т. Г. Шевченка, премії А. Головка, Міжнародної премії Фундації Антоновичів (США), одного з організаторів товариства «Чернігівське земляцтво»

-70 років тому (1944 р.) - народився в с. Новий Білоус Свиридовський Анатолій Григорович, Герой Радянського Союзу

-65 років тому (1949 р., 23 серпня) – народився Віталій Дмитрович Музиченко, голова колгоспу «Нове життя» (с. Боромики)

-60 років тому (1954, 22 серпня) – село Червоне та Ревунівське лісництво увійшли до складу Ковпитської сільради

-60 років тому (1954, 19 серпня) – Клочківську та Седнівську сільради об’єднано в одну Седнівську

-60 років тому (1954 р., серпень) – перестала існувати Юр’ївська сільрада – приєднана до Мохнатинської

-60 років тому (1954 р., серпень) – Новобілоуську сільраду приєднано до Старобілоуської

-60 років тому (1954 р., серпень) – вчительці школи с. Смолин Аполоновій Єфросинії Василівні присвоєно звання Заслужений вчитель школи УРСР

-60 років тому (1954 р., серпень) – вчительці школи з смт. Олишівка Сербіній Євдокії Миколаївні присвоєно звання Заслужений вчитель школи УРСР

-60 років тому (1954, серпень) – Ладинську і Друцьку сільради об’єднано в Друцьку

-35 років тому (1979 р.) – в с. Буди збудовано сільський клуб

-30 років (1984, серпень) – район першим в області виконав завдання продажу зерна державі

-30 років тому (1984, серпень) – жителі с. Кувечичі: Микола Шуляк нагороджений золотою медаллю ВДНГ, Микола Шостак, Михайло Горб, Віктор Бендик - срібними

-20 років тому (1994 р.) – вийшла друком книжка «Над битим шляхом століть», автор уродженець Рудки, журналіст Володимир Сапон, де вперше узагальнились відомості про історичне минуле Чернігівського району

Липень

-110 років (1904, 29 липня) – «Черниговские губернские ведомости» повідомляли: «24 сего июля г. Управляющим губернией разрешено крестьянам… запасному каноніру из крестьян с. Старый Белоус Василию Козьмину Бирюку производить разносную торговлю книгами и картинами в пределах Российской Империи»

- -85 років тому (1929, 3 липня) – зі звіту голови сільради с. Навози (нині с. Дніпровське): «самогоноваріння…искорено до щенту», організовано один колектив СОЗ (спільний обробіток землі) з 30 селянських господарств

-85 років тому (1929, 16 липня) –на засіданні президії Шестовицької сільради вирішено викликати на соціалістичне змагання села Слабин та Козероги. Основні напрямки змагання: рішуча боротьба з самогоноварінням, вчасна здача сільгосподарського податку на 100% та державних позик, припинення лісорубок, посадка сосни на 20 га незасіяних земель, безперебійне постачання паливом школи та сільбуда, боротьба з потравами на сіножаттях та посівах

-80 років тому (1934 р., 6 липня) – колгосп «Більшовик» с. Старий Білоус першим у районі розпочав виконання хлібопоставок

-80 років тому (1934 р.) – збудовано сільський клуб та бібліотеку у с. Старий Білоус

-40 років тому Блашкун Василина Данилівна (1936-1988) – жителька с. Андріївки, у липні 1974 р. нагороджена «Медаллю материнства» 1-го ступеня (народила і виховала шестеро дітей)

-75 років тому (1939, 6 липня) - народився Олександр Петрович Полковніченко, в с. Сокиринці Срібнянського району. 42 роки життя присвятив Чернігівському району, у 1985-1992 – голова райвиконкому, 1992-1994 – представник Президента України в районі, 1994-1998 – голова районної ради, з 1995 по 2001 рік був головою РДА, заслужений працівник сільського господарства України з 1996. Нагороди: ордени Трудового Червоного прапора, «За доблесну працю», «За трудову відзнаку», Ветеран праці. Помер 5 вересня 2002 року, похований в М.-Коцюбинському

-70 років тому (1944 р., липень) – в с. Навози (нині с. Дніпровське) при сільраді діє агітколектив, керівник Власенко

-65 років тому (1949, липень) – відкрито першу в районі колгоспну книгарню

-65 років тому (1949, 17 липня) – в с. Навози (нині Дніпровське) народився Новик Анатолій Матвійович, інженер-електронщик, розробив декілька унікальних технологій для діагностики та лікування онкологічних захворювань. Народний депутат України ІІІ скликання (1998-2002 рр. )

-55 років тому (1959 р., липень) – колгосп «Червоний жовтень» с. Навози (нині с. Дніпровське) серед перших по продажу хліба державі

-55 років тому (1959 р., липень) – у колгоспі с. Халявин став до ладу льонозавод

-55 років тому – народився в Ковпитах Стеченко Григорій Петрович (07.07 1959 р.н.), навчався в Українській сільськогосподарській академії (1976-1981), працював у рідному колгоспі головним економістом (1981-1985). З 8 травня по 15 жовтня 1986 р. у складі військової частини брав участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30 км зоні. У 1990-2002 рр. – начальник податкової інспекції Чернігівського району. Депутат Чернігівської районної ради чотирьох скликань з 1994 р. Нагороджений Подякою Президента України В. Ф. Януковича (2010)

-50 років тому (1964, липень) – район переможець соцзмагань по виробництву тваринницької продукції

-50 років тому (1964 р., 25 липня) – в Седневі починає діяти Будинок творчості Спілки художників України

-50 років тому (1964 р., 25 липня) – районна газета повідомляє, що Седнів відвідав голова Спілки письменників України О. Т. Гончар з сином і дочкою

Червень

- 340 років тому (1674 р.) – у Седневі перебував Феодосій Углицький, який оглядав водяний млин на Снову, що належав Чернігівському Єлецькому монастирю

- 320 років тому (1694 р., 4 червня) – на перевозі біля Брусилова перебував Іван Мазепа

- 155 тому (у 1859 р.) у с. Старий Білоус мешкав Силич Роман Федорович, генерал-майор, полковником проходив службу командиром Уланського принца Олександра Гессенського полку, майором був командиром Гусарського короля Віртембергського полку, нагороджений орденами св. Станіслава ІІ ст. з імператорською короною (1842), св. Георгія IV ст. (1840), св. Володимира IV ст. (1837)

-135 років тому (1879,17 червня) – у с. Черниші від пожежі згоріло 33 селянські двори

-130 років тому (1884, 20 червня) – найбільша в губернії пожежа знищила 63 двори в с. Іванівка

-110 років тому (1904, 29 червня) – «Черниговские губернские ведомости» повідомляли : «На военно-временные нужды Черниговского отделения Российского Общества Красного Креста поступили пожертвования от священника Духо-Сошественской» церкви Ст.-Белоуса, отчисленные из сумм названной церкви 10 рублей»

-110 років тому (1904 р., 29 червня) – «на военно-временные нужды Черниговского отдела Российского Общества Красного Креста поступило пожертвование из сумм церкви Успенской м. Седнева 25 руб.»

-100 років тому (1914 р.) у с. Старий Білоус при церкві Зішестя Святого Духа діяла бібліотека, де для читання жителів села знаходилось 34 книги

-95 років з дня народження уродженця с. Андріївка Миколи Пилиповича Мовчана (1919-1999), «тридцятитисячника», голови колгоспу ім. Леніна (1953-1975), учасника Великої Вітчизняної війни

-95 років тому (1919 р., 8 червня) – в волості введені продовольчі картки на хліб

-95 років тому (1919) – в с. Лукашівка перші голови ревкому Яків Денисович Крисюк та Діонісій Боярченко

-85 років тому (1929 р.) - в с. Сновянка було оголошено про закриття Казанської церкви і на свято Преображения Господня була остання Божественна Літургія. В 1989 почалися відновлювальні роботи церкви. Зараз діючий храм

-85 років тому (1929 р.н.) - у с. Старий Білоус народився Бирюк Михайло Сергійович, з 1947 р. працював на будівництві залізниць Сибіру. За сумлінну працю водія вантажного автомобіля нагороджений орденами «Знак Пошани» (1960), Трудового Червоного Прапора (1971), Леніна (1977)

-80 років тому (1934, 15 червня) – народився в с. Боровики Микола Артемович Малий, колишній директор «Чернігівторф», автор збірки поезій «Зустрітись ніколи не пізно»

-65 років тому (1949, червень) – секретар комсомольської організації колгоспу «Всесвітній Жовтень» с. Анисів Григорій Молибога нагороджений похвальним листом Міністерства сільського господарства УРСР та ЦК ЛКСМУ

-65 років тому (1949, 21 червня) – народився в с. Анисів Роговий Петро Михайлович - перший в районі нагороджений відзнакою Президента України орденом «За заслуги ІІІ ст.» у 1998 р.

-65 років тому (1949 р., 9 червня) – в с. Козероги народилася Тимошко Ганна Миколаївна, Заслужений працівник освіти України, працювала начальником обласного управління освіти (1993-2004)

-45 років тому (червень) – районне свято здоров’я

Травень

-210 років від дня народження М. І. Глінки (1804-1857) – родоначальника російської класичної музики. У травні-серпні 1838 р. перебував на Чернігівщині.

-165 років тому (1849 р., 26 травня) – великий град в дачах Пакульських і Нижеколотських

-155 років тому (1859 р.) – у Седневі перебуває поет-байкар Леонід Глібов, який тут написав вірш «Журба». Альтанку у парку Лизогубів у стилі класицизму називають «Альтанкою Глібова» Альтанка Глибова в Седневе

-150 років тому (1864, 12 травня) – помер академік, надвірний радник Дмитро Єгорович Єфімов, який спочатку гостював у Лизогубів, потім побудував будинок і залишився жити в Седневі, займався проектами церков і будинків

-145 років тому (1869) видано закон, згідно з яким на Чернігівщині відкрилися міністерські початкові народні училища

-140 років тому (1874 р.) – народився Вербицький Григорій Миколайович, працював земським лікарем Пакульської волості. Помер 1949 р. Його ім’ям названо вулицю в Пакулі

-120 років тому (1894 р.) в селі Лукашівка збудований трубчатий колодязь 140 футів глибиною за рахунок поміщика Дмитра Романовича Тризни

-95 років тому (1919, травень) в с. Боромики відбувається поділ поміщицької землі

-90 років тому (1924 р.) – сільський комітет незаможних селян с. Анисів приймає рішення про передачу будинку священника для відкриття сільбуду

-85 років тому (20.05. 1929) р. в смт. Олишівка народився Ткаченко Петро Опанасович, багато років працював головою колгоспу ім. Кірова, за його головування колгосп став кращим в районі

-85 років тому (1929 р., 25 травня) в с. Боровики народився Дмитро Терентійович Калита, бригадир КПС ім. Димитрова

-85 років тому (1929) – у Чернігові почала діяти електростанція, планується підключення до електромереж с. Анисова

-85 років тому (1929 р., 9 травня ) в с. Навози (нині с. Дніпровське) на засіданні комісії по боротьбі з повіддю приймаються заходи: налагодити підвіз учнів до школи, встановити щоденне чергування на шести дільницях, організувати дружину по боротьбі з повіддю, завести облік причинених повіддю збитків по окремих господарствах, один раз на тиждень подавати відомості до районної комісії, комісії розробити та надіслати обов’язки до чергових дільниць, порушити клопотання перед районною комісією про відпуск коштів на допомогу постраждалим від повені

-80 років тому (1934 р., 1 травня) – на районну Дошку пошани занесено колгосп «Більшовик» с. Старий Білоус (голова Семенов, друкується його фото)

-80 років тому (1934 р.) - створено районну с.-г. школу в смт. Седневі

-75 років тому (1939 р.) - в с. Старий Білоус неповна школа реорганізована в середню

-70 років тому (1944 р., 20 травня) - складено акт-список збитків нанесених німецько-фашиськими окупантами по с. Янівка (з 1974 р. – Іванівка)

-65 років тому (1949 р., з 25 травня) в районні розпочалися роботи по відбудові і будівництву шляхів

-50 років тому (1954 р., травень) – район занесено на обласну Дошку пошани

-50 років тому (1964, травень) – в селі Буди 8-річна школа, клуб, бібліотека, медичний пункт, магазин

-40 років тому (1974, 11 травня) – на кінофестивалі документальних фільмів у Брно (Чехословачина) фільм за сценарієм директора дослідної станції по картоплі Седнева Володимира Дмитровича Волкова «Вирощування насіннєвої картоплі» отримав Бронзову медаль

-25 років тому (1989 р.) – газета «Сільські вісті» друкує колективний лист мешканців с. Дніпровського, які вимагають сказати їм правду про радіаційну обстановку в селі

-25 років з дня смерті Булах Михайла Ничипоровича (1912-1989), уродженця с. Ковпита, учасника Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр., нагородженого орденом Червоної зірки, орденом Слави ІІ та ІІІ ступенів

-20 років з дня смерті Юрченка Антона Степановича (17.02.1923 – 9.05.1994) – народився в с. Черниш. Під час війни рядовий, мінер 381-го окремого саперного батальйону 220-ї стрілецької дивізії, воював на третьому Білоруському фронті, Герой Радянського Союзу (1945). Отримав це звання за мужність та героїзм, проявлені при врятуванні мосту через Дніпро у місті Орша. У 1969 р. став почесним громадянином Орші. Нагороджений орденами Леніна, Вітчизняної війни 1-го ступення, Слави ІІІ ступення, Знак Пошани, медалями. Учасник Параду Перемоги в Москві у червні 1945. Занесений до районної книги Трудової слави (1972)

Квітень

- 95 років від дня смерті Шрага Іллі Людвіговича (1847-1919) – адвоката, видатного громадського діяча. Народився у Седневі. Після закінчення Чернігівської гімназії вступив до Петербурзької медико-хірургічної академії, але незабаром перейшов на юридичний факультет Петербурзького університету. З 1875 р. займався адвокатською практикою. Брав активну участь у громадсько-політичному житті, з 1875 р. був гласним Чернігівського губернського земського зібрання і Чернігівської міської думи. Один з фундаторів чернігівських «Громади» і «Просвіти». У 1906 р. обраний депутатом Державної думи першого скликання. Обирався головою Чернігівського виконавчого комітету. Член Центральної Ради

- 95 років тому (1919 р., квітень) – в с. Боромики створено Сільську Раду. Перший голова Косач Іван Михайлович

- 95 років тому (1919, квітень) – мешканці Седнева зібрали значну кількість полотна та сукна для воїнів Червоної Армії, за що одержали подяку від повітового військомату

- 95 років тому (1919 р.) – в с. Пакуль народився Гаркуша Андрій Кирилович, фронтовик. Кавалер орденів Червоної зірки, «За мужність ІІІ ст..», багатьох медалей. Працював у колгоспі бригадиром, за труд нагороджений орденом Трудового Червоного прапора, медалями. Помер у 2008 р

- 90 років тому (1924 р.) – у с. Іванівка народився Дьошин Андрій Іванович (26.04.1924-1943), Герой Радянського Союзу, єфрейтор, телефоніст, загинув при форсуванні р. Десна, похований в с. Количівка

- 90 років тому – у с. Іванівка народився Климчук Василь Іванович (29.04.1924-2006), трудова діяльність пройшла в плодоягідному радгоспі с. Ягідного головним агрономом і директором радгоспу «Чернігівський», нагороджений орденами Леніна і «Знак Пошани», двома орденами Трудового Червоного прапора (1976)

- 85 років тому (1929 р.) - організовано першу артіль ім. Т. Г. Шевченка в смт. Седнів

- 85 років тому (1929 р., 14 квітня) - в с. Навози (нині с. Дніпровське) починає діяти артіль кожевників «Червоний кустар», староста П. Пономарь

- 85 років тому (1929 р.) організовано колгосп «Червоний пахар» в с. Буди

- 85 років тому (1929, 29 квітня) – президія Чернігівського окрвиконкому підтримала прохання Бобровицького райвиконкому і районного з’їзду Рад Бобровицького районну до ВУЦВК про перейменування Бобровицького району на Чернігівський район, оскільки центр району знаходився не в Бобровиці, а в Чернігові

- 70 років тому (1944 р.) – народився Ничасний Сергій Ксенофонтович, Заслужений працівник с/г України, директор Киселівського льнозаводу

- 55 років тому (1959, 12 квітня) – в газеті «Колгоспний шлях» повідомляється, що в с. Навози (нині с. Дніпровське) діє майстерня пошиття одягу, відкрито майстерню по ремонту взуття, у колгоспі налагоджено виготовлення кошиків. Їх плете бригада з 55 чоловік, бригадир Омелян Луговий

- 45 років тому (1969 р.) – в Анисові відкрито відділення зв’язку. Листоношею працює Ольга Шмай

- 45 років тому (1969р.) – створено гідрологічний заказник місцевого значення «Анисівський»

- 45 років тому (1969 р.) - із с. Сивки до с. Боровики перенесено пам’ятник та останки загиблих в роки Великої Вітчизняної війни радянських воїнів

- 35 років (1979, квітень) – спортсмени району завоювали два кубки на першості з легкоатлетичного кросу на призи газети «Правда»

-15 років тому помер уродженець с. Лукашівка Вареник Михайло Андрійович (1937-1999), ланковий механізованої ланки. Нагороджений орденом Леніна, занесений до обласної книги Трудової слави

-15 років тому помер Ребенок Микола Михайлович (5.06.1941-2.04.1999) – народився в с. Іванівка, Герой Соціалістичної праці

Березень

-200 років від дня народження Тараса Григоровича Шевченка (1814-1861), видатного українського поета, громадського діяча. Його життя і творчість тісно пов’язані з Чернігівщиною

-135 років тому (1879, 7 березня) – народився Уханов Василь Максимович, голова Чернігівського райвиконкому у 1928-1929 роках

-110 років тому (1904 рік) на кошти населення в Седневі у парку садиби Лизогубів споруджено пам’ятник Т. Г. Шевченку (скульптор М. Є. Гаврилко)

-110 років тому (1904) в Народному домі в Седневі демократична молодь влаштувала вистави та концерти до 90-річчя Т. Г. Шевченка

-110 років тому (1904 рік, 7 березня) – волосний сход с. Пакуль вирішив надати допомогу армії у російсько-японській війні

-100 років тому (1914 р.) – чернігівський губернатор заборонив відзначати в Седневі 100-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка

-100 років тому (1914, 22. 03) – в с. Киїнка народився Петрушевич Василь Васильович, Герой Радянського Союзу (1945)

-95 років тому (1919, 10 березня) – на хуторі Глібівці (біля Седнева) у маєтку купця Яцка створено радгосп ім. Чапаєва

-95 років тому (1919, з березеня) – охороною громадського порядку в с. Кархівка займаються міліціонери

-95 років тому (1919, березень) – у Ковпиті та Жидиничах почали діяти сільські революційні комітети (ревкоми) та міліція

-1919-1922 рр. – засновано Седнівську районну бібліотеку, відкрито хату-читальню. Організовано культурно-освітній гурток з секціями: театральна, літературна, хорова, музична, пластична, адміністративно-технічна

-85 років тому (1929, березень) – у Седневі вперше демонструвався кінофільм, відкрито кінотеатр

-80 років тому (1929, березень) – у Седневі діє радіогурток, голова О. Нехаєвський

-80 років тому (1934 році) - в с. Хмільниця збудовано клуб і бібліотеку з розібраних хат куркулів

-80 років тому (1934 р., 18 березня) – колгосп «Всесвітній Жовтень» (Анисів, голова Заєць) і «Авангард» (Янівка, голова Шудра) склали умови соцзмагання на весняну посівну

-60 років тому (1954 р., березень) – району вручено перехідний червоний прапор обкому КПУ та облвиконкому за розвиток тваринництва і підвищення його продуктивності

-55 років тому (1959, 4 березня) – засновано Чернігівський міжколгоспбуд, згодом – об’єднання «Райгоспбуд»

-55 років тому народився Падій Віктор Васильович (11.03.1959 р.н.) – Заслужений працівник сільського господарства (1999), голова колгоспу в Андріївці (1992-2001), з 2001 р. – голова Чернігівської райспоживспілки

-45 років тому (1969, березень) – у теслі Макара Петровича Бабича та його дружини Ганни Василівни з Анисова велика родина – 14 дітей. Сім синів та дочок. Напередодні свята 8-го березня мати-героїня подарувала своєму чоловікові найменшу доньку

-40 років тому (1974, березень) – район кращий в області по продуктивності природних кормових угідь

-40 років тому ( 1974 р. ) - Ніна Степанівна Чайка з с. Лукашівка, мати 5 дітей отримала «Медаль материнства» ІІ ступеня

-35 років тому (1984, березень) – району вручено перехідний червоний прапор ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР за успішне будівництво осушувальних систем за ефективне використання осушених земель

-20 років з дня смерті Тищенка Олексія Олександровича (02.09.1931-05.03.1994) – працював головним агрономом колгоспу ім. Калініна с. Мньов та головою колгоспу ім. Леніна с. Андріївка, у 1970-1994 рр. – голова колгоспу імені Коцюбинського. Працюючи в с.Ковпита зробив великий внесок для розвитку господарства, проводив широку будівельну програму. Нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора (1976), медаллю «За трудову доблесть» (1971), нагороджений бронзовою медаллю ВДНГ СРСР «За досягнуті успіхи в розвитку народного господарства СРСР»


Лютий

-265 років тому помер Юхим Якович Лизогуб (1675-1749) – генеральний обозний, ймовірно автор «Летописца, или Описания краткого знатнейших действ и случаев, что в котором году деялось в Украине малороссийской обеих сторон Днепра и кто именно когда гетьманом был козацким» (1742р. )

-100 років тому (1914, 22 лютого) - повітове земське зібрання розглядає доповідь управи про звільнення Седнівського сільськогосподарського товариства від утримання місцевої школи

95 років тому (1919, 1 лютого) - в Седневі почав діяти продовольчий загін

-95 років тому (1919, 27 лютого) - делегатом Всеукраїнського з’їзду рад обраний Шолох з Пакуля

90 років тому (1924, 26 лютого) - у Седневі відбувається перша антирелігійна виставка, експонуються мумії з крипти Воскресенської церкви

-85 років тому (1929, 7 лютого) - у Седневі відбулася районна сільськогосподарська виставка

-75 років тому (1939, лютий) – у колгоспі «Всесвітній жовтень» організовано гурток по вивченню автомобіля, в який записалося 30 колгоспників. Керівник гуртка – Молибога (Анисів)

-65 років тому (1949, лютий) – народився Віктор Кирилович Шевченко – працював головним інженером колгоспу ім. Леніна, лауреат Всесоюзного огляду науково-технічної творчості молоді(1974), голова колгоспу ім. Леніна (1982-1985), працював другим секретарем Чернігівського райкому партії (1985-1991), з 1991 р. працює директором районного центру зайнятості (с. Андріївка)

-65 років тому (1949, 13 лютого) – народився Хижняк Петро Іванович. Заслужений працівник охорони здоров’я, завідуючий Киселівським ФАПом

65 років тому - в с. Іванівка народився Савченко Олександр Констянтинович (13.02.1949 р.н.) – директор ДГ «Чернігівське», Заслужений працівник сільського господарства України (1999)

-55 років тому (1959, лютий) – в с. Шестовиця відкрито колгоспну ощадну касу

-50 років тому (1954р., 27 лютого) – районна газета друкує статтю П. Приступи «Зробимо своє село красивим», де повідомляється, що завершується електрифікація всього села Ковпита

-30 років тому 1984, 26 лютого – помер Герасименко Андрій Степанович. Фронтовик з перших днів війни. Нагороджений медалями «За відвагу», «За бойові заслуги», «За взяття Праги», «За перемогу над Німеччиною». З 1946 голова колгоспу «Всесвітній Жовтень» с. Анисів, Герой Соціалістичної Праці. Депутат Верховної Ради СРСР двох скликань. Нагороджений орденами: Леніна, Жовтневої революції, Трудового Червоного прапора, золотими медалями ВДНГ СРСР

-10 років тому ( 2004 р., 18 лютого) – на засіданні виконкому Дніпровської сільради по доповіді відповідального за ведення Літопису територіальної громади бібліотекаря М. В. Кравченко приймається рішення про затвердження тексту запису до літопису за 2003 рік


Січень

-355 років тому (1659 р., 7 січня) – в універсалі гетьмана Юрія Хмельницького згадується пан Іван Аврамович та його млин у Седневі

-325 років (1689 р.) до чудодійної ікони Руденської Божої Матері спеціально завітав настоятель Крупицького монастиря, видатний церковний діяч, богослов і письменник Данило Туптало (опісля він уславився як святитель Димитрій Ростовський)

-175 років від дня народження П. П. Чубинського (1839-1884) – українського поета та етнографа, життя і діяльність якого пов’язані з Чернігівщиною

-175 років з дня смерті Олександра Івановича Лизогуба (1790-1839) – композитора та піаніста, одного із зачинателів української фортепіанної музики, автора ноктюрнів, варіацій на тему українських народних пісень, романсів

-150 років тому (1864 р.) затверджено Положення про губернські і повітові земські установи (постійно діючі органи місцевого самоврядування)

-120 років від дня народження Василя Еллана-Блакитного (1894-1925), українського письменника, уродженця с. Козел, тепер – Михайло-Коцюбинське

-115 років тому (1899 р., 10 січня) – Губернська газета повідомляла про урочисте відкриття бібліотеки в Олишівці: «…перед открытием местным священником был совершон молебен, привлекший массу народа. По окончании молебстсвия начали раздачу книг, которых было взято болем 80. Всем присутствующим председательницей совета библиотеки А. К. Шрамченко был предложен завтрак». Отже, цю жінку на прізвище Шрамченко по праву можна вважати першим бібліотечним працівником селища

-100 років тому (1914, 19 січня) – «На зборах…. Седнівського ощадно-позичальних товариств… були прийняті рішення про необхідність здійснення посередницьких операцій, скликання губернського з’їзду представників кооперативних установ та створення комісії, якій доручалась би організація союзу кооперативів»

-95 років тому (1919) затверджено положення Уряду Радянської України про організацію місцевих органів Радянської влади і управління, відповідно до якого почали створюватися на Чернігівщині Сільські Ради

-95 років тому (1919, 12 січня) – Богунський полк звільнив с. Анисів від військ Директорії

-95 років тому (1919 р., 10 січня) – бій під Седневом богунівців з гайдамацькими загонами. Микола Щорс пробув тут кілька днів

-95 років тому (1919, січень ) був створений вищий орган державної влади на Чернігівщині – Чернігівський ревком

- 95 років тому (1919, січень) – в с. Анисів обрано першого голову ревкому Петра Леонтійовича Кошарного

-95 років з дня смерті однієї з перших земських вчителів с. Андріївка Олени Омелянівни Войцехівської (1896-1919)

-90 років тому (1924 р.) – народилася в с. Анисів Черковська Олександра Іванівна (1924-2000), нагороджена знаком «Знатний кукурудзовод України» (1962 р.). Одержувала по 90 ц зерна кукурудзи з гектара

-80 років з дня народження Буренка Петра Миновича (7.01.1934-2004). Уродженець с. Ковпита. Працював головою виконкому районної ради, головою Облплану, першим заступником начальника планово-економічного управління облвиконкому. Спеціаліст управління економіки Чернігівської РДА. Закінчив ВПШ при ЦК КПРС та Київський інститут народного господарства. Нагороди: ордени Трудового Червоного прапора, Жовтневої революції, «Знак пошани», медалі, грамоти

-70 років тому (1944 р., 10 січня) – присвоєно звання Героя Радянського Союзу Мурахтову Павлу Кузьмичу (1918-1943), похований в с. Андріївка

-65 років тому (1949 р., січень) – у Анисові збудовано новий магазин, який обслуговує і Лукашівку, Піски та Підгірне. З відкриттям цього магазину відновлена довоєнна сітка сільмагів на Чернігівщині

-55 років тому (1959 р., січень) – в с. Шестовиця проведено електроенергію

-55 років тому (1959, 28 січня) – у Черниші встановлено стаціонарну кіноустановку

-55 років тому (1959, 21 січня) під час ліквідації шести районів області до Чернігівського району відійшла частина Тупичівського.

-50 років тому (1964 р., січень) – засновано Книгу трудової слави колгоспу «1 Травня»

- 45 років тому (1969 р., 1 січня) – у с. Ковпита відкрився перший книжковий магазин

-10 років тому – (2004 р., 20 січня) – с. Дніпровське відвідали гості з Німеччини професор, доктор Марбурського університету Ганс Мюнкнер, менеджер по оригінальному розвитку Чорнобильської програми відродження та розвитку ПРОООН Югнеш Прадханаг, їх супроводжували голова пресслужби ПРОООН Микола Мовчан та заступник начальника обласного управління з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи Віталій Олійник.



Завантажити Календар знаменних і пам'ятних дат по Чернігівському району на 2014 рік.

Кiлькiсть переглядiв: 5398

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.